MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun Devirmci 78’liler Derneği, 8 Ekim 1980 tarihinde idam edilen Necdet Adalı’yı andı. Samsun Devrimci 78’liler Derneği Şube Başkanı Cengiz Akşan, "Tam 43 yıl önce bugün bir kurtuluş savaşçısı Necdet Adalı emperyalizme, faşizme, şovenizme, darbecilere karşı bir direniş destanı yazdı. Denizlerden aldığı direniş meşalesini daha da alevlendirerek kendisinden sonra idam edilecek 16 devrimciye onurla devretti. Kavgası, mücadelesi, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi.

Samsun Devrimci 78’liler Derneği Şube Başkanı Cengiz Akşan, dernek binası önünde yaptığı açıklama ile 8 Ekim 1980 tarihinde idam edilen Necdet Adalı’yı andı. Samsun Devrimci 78’liler Derneği Şube Başkanı Cengiz Akşan, şunları söyledi:

"Yandaşlar halkın cebine, sofrasına ve geleceğine dadandılar. Yoksulluk diz boyu. Doğayı ve insanları katleden anlayış sellerle, yangınlarla, deprem felaketleri ile halkımızı bir başına bıraktı. Deniz aşırı ve sınır ötesi savaş, operasyonlar, işgaller sonucunda göç ve mülteci sorunu ülke sorunlarında ilk sıralara yükseldi. Bu zulme, bu dayatma ve haksızlıklar karşısında devrimci olmanın, Necdet olmanın tam zamanı. Devrimcilerin mücadele ve dayanışma ruhunu kuşanarak karşı koymanın mücadele etmenin tam zamanı" diye konuştu.

"DARBECİLERLE HESAPLAŞMA KAVGASI OLMADI"

Cengiz Akşan şöyle konuştu:

"Kardeşler, tam 43 yıl önce bugün bir kurtuluş savaşçısı Necdet Adalı emperyalizme, faşizme, şovenizme, darbecilere karşı bir direniş destanı yazdı. Denizlerden aldığı direniş meşalesini daha da alevlendirerek kendisinden sonra idam edilecek 16 devrimciye onurla devretti. Kavgası, mücadelesi, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Ekim ayı birçok katliam ve kıyımın ayıdır. Bahçelievler katliamının üzerinden 45 yıl geçti. Katiller AKP hükümetinin yargı düzenlemesi ile 'faşist affı' aramızda ellerini kollarını sallayarak dolaşmaya devam ediyor. Cezasızlık ve devletin suçluları koruma refleksi gündeme girerek katilleri, tecavüzcüleri toplumun içine salıverdiler. Şimdiye kadar iş başına gelen tüm iktidarlar darbecilerle hesaplaşmak yerine darbecilerle uzlaşıp darbenin nimetlerinden faydalanmayı seçtiler. Yetmediği yerde darbe şartlarını ve yasalarını yeniden tahkim ettiler. Dahası iyi darbe kötü darbe ayrımı yapıp senin darben benim darbem yarışına girdiler. Bunların hiçbirinin darbecilerle hesaplaşma kaygısı olmadı olmayacak da.

"MAHKEMELER CEZA YAĞDIRIYOR"

Devrimciler ise darbecilerle hesaplaşma iklimini yaratamadı. Bu hesaplaşma konusu açık duran bir hesap ve henüz kapatamadık. En son AKP eliyle kotarılan darbe bir diktatörlük tesis etmeyi hedefledi. Devrimciler 'ne darbe ne diktatörlük' diyerek demokrasi taleplerini öne çıkardı. Yeni yaratılan darbe şartları savaştan işgalden ve hakların özgürlüklerin kısıtlanmasından besleniyor. Halklarımızın iradesini temsil eden milletvekilleri, belediye başkanları cezaevlerinde rehin tutuluyor. Gazeteciler, bilim insanları, öğrenciler, muhalif kesim gözaltına alınıyor. Mahkemeler ceza yağdırıyor. Yandaşların, siyasilerin ve Kayyumların yaptığı haksızlıklar ve yolsuzluklar, hırsızlıklar arşa dayandı. Yandaşlar halkın cebine, sofrasına ve geleceğine dadandılar. Yoksulluk diz boyu. Doğayı ve insanları katleden anlayış sellerle, yangınlarla, deprem felaketleri ile halkımızı bir başına bıraktı. Deniz aşırı ve sınır ötesi savaş, operasyonlar, işgaller sonucunda göç ve mülteci sorunu ülke sorunlarında ilk sıralara yükseldi. Bu zulme, bu dayatma ve haksızlıklar karşısında devrimci olmanın, Necdet olmanın tam zamanı. Devrimcilerin mücadele ve dayanışma ruhunu kuşanarak karşı koymanın mücadele etmenin tam zamanı.

"GENÇLERİMİZ SALDIRILARA KARŞI DİREMİŞ BARİKATI ÖRECEKLER"

Devrimci 78'liler olarak mücadeleyi, dayanışmayı, karşı durmayı, pes etmemeyi yaşamlarımıza geri çağırıyoruz. İnanıyoruz ki; liseli gençlik, üniversiteli gençlik, işçi gençlik hepsi kendi alanlarında mücadele ederek, bıraktığın mücadele bayrağını daha yukarı taşıyacaklar. Hepsi Necdet olmaya çalışacaklar. Kamu çalışanlarımız, işçilerimiz bütün halklarımız faşizme, emperyalizme, şovenizme, gericiliğe karşı tek yumruk olup 'faşizme karşı omuz omuza' sloganını hayata geçirecekler. Saldırılara karşı bir direniş barikatı örecekler. Kürt halkı onurlu bir barışı sağlayıp eşit özgür bir gelecek kuracak. Görülecek bir hesabımız, sorulacak bir sorumuz, kapanacak bir defter var ortada. Bitirmediğimiz bir mücadele sürüyor yaşamımızda. Bu mücadeleyi kazanmak için Necdet Adalı olacağız bugün. Direnişini ve direniş geleneğini sürdüreceğiz."