Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Karadeniz’in dalgaları nedeniyle Atakum sahilindeki parke taşlarının söküldüğünü belirterek, “Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sahili doldurarak buraya yat limanı yapmak istediğini bütün Samsunlular biliyor. Böyle bir müdahalenin sonuçlarının çok daha şiddetli yok olmayla sonuçlanacağını söyleyebiliriz” dedi.

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Karadeniz’in dalgaları nedeniyle Atakum sahilindeki parke taşlarının söküldüğünü belirterek, “Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sahili doldurarak buraya yat limanı yapmak istediğini bütün Samsunlular biliyor. Böyle bir müdahalenin sonuçlarının çok daha şiddetli yok olmayla sonuçlanacağını söyleyebiliriz” dedi.

Özdağ, Samsun’un Atakum ilçesindeki sahil bandında yer alan parke taşları ve bankların Karadeniz’in şiddetli dalgaları nedeniyle yarıldığını belirterek, bunun yanlış yapılaşmanın sonucu olduğunu söyledi. Özdağ, “Karadeniz’de dalgaların akıntı yönü kıyıya yakın yerlerde batıdan doğuya doğrudur. Dolayısıyla siz Karadeniz’in batı yönünde, kıyıya herhangi bir müdahale bulunduğunuzda, o müdahalenin etkisi kıyının doğusuna doğru kendisini gösterir” dedi.

 Özdağ şunları söyledi:

“Şu anda Atakum sahillerindeyiz. Bizim Kurupelit Marina dediğimiz, Atakum yat limanı dediğimiz yer. Gördüğünüz gibi burada dalgaların şiddetinden dolayı çok büyük bir hasar aldı. Şimdi bu neden oluyor? Şundan dolayı oluyor: Karadeniz’de dalgaların akıntı yönü kıyıya yakın yerlerde, batıdan doğuya doğrudur. Dolayısıyla siz Karadeniz’in batı yönünde, kıyıya herhangi bir müdahale bulunduğunuzda, o müdahalenin etkisi kıyının doğusuna doğru kendisini gösterir. Bunu bilmek için aslında herhangi bir akademik araştırmaya, bilmem nerede okumamıza gerek yok.

“OYULMALAR DOĞU YÖNÜNDE KENT MERKEZİNE DOĞRU GİDİYOR”

Samsun koylarından hemen hemen 15 yıldır Dereköy’den şu anda Çatalçam’a kadar olan sahilin yok olmasıyla yaşayarak öğrendik zaten biz bunu. 2014-2015 yıllarında marina adıyla yapılan marinanın bitiminden sonra, Atakum sahili oyulmaya başladı. Ve bu oyulma maalesef doğu yönünde kent merkezine doğru gidecek. Bunun vahameti şu: Bu bulunduğumuz kısım Samsun halkının neredeyse yürüyerek denize sahile ulaşabildiği, yazın sağlıklı bir şekilde denize girebildiği nadir, ender böyle bir avuç kalmış, parça parça sahillerimizdi maalesef. Bunlar bu kıyıya müdahaleleri nedeniyle yok olma riski taşıyorlar. Çünkü Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanı Mustafa Demir’in, bu hatalı mühendislik yatırımından dolayı, yani bizim paramızla halkın parasıyla yapılan bu hatalı yapının daha da hatalı hale getirmek için, buradaki alanı dolduracağını ve hemen açığa yat limanı yapacağını bütün Samsunlular biliyor. Böyle bir müdahalenin sonuçlarını şu gördüğünüz manzaradan çok daha şiddetli yok olmayla sonuçlanacağını söyleyebiliriz.”

“SAMSUN HALKINA, GERÇEKTEN BU KENTİN GÜZELLEŞMESİNE İLİŞKİN HİZMET SUNMALARI GEREKİYOR”

Karadeniz gerçekten küçük ama çok şiddetli dalgaları olan bir deniz. Karadeniz’le alay etmeye gelmez. Bu nedenle Samsun’u yönetenlerin, sizin aracılığınızla da bir kere daha söylüyoruz, Karadeniz’le savaşmayı bırakmaları lazım. Karadeniz’le savaşan kaybeder. Karadeniz’le savaşmak demek akılla bilimle savaşmak demektir. Bu nedenle Samsun’u yönetenlerin, barış içerisinde Samsun halkına gerçekten bu kentin güzelleşmesine ilişkin hizmet sunmaları gerekiyor. Aksi takdirde şuradaki gördüğünüz Kurupelit Marina gibi hatalı yatırımların kamu parasıyla bizim verdiğimiz vergilerimizle hatalı yatırımların devamı halinde Karadeniz’in tepkisi çok şiddetli olur. Bu akılsız yatırımları hiçbir şeye yaramadığını ve bunların hesabını Samsunlular aynı Karadeniz’in şiddeti gibi yeri geldiğinde zamanı geldiğinde demokratik yollarla bunu yapanlardan hesap sorar.”