Sağlık çalışanlarına 5 müjde birden!!!

Sağlık Bakanlığı'nın binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren tasarısı çok yakında meclise sunulacak. Tasarıda sağlık personellerine yönelik erken emeklilikten maaşlarda bin TL iyileştirmeye, sağlık personelinin çocuklarına kreşten ek gelirlerin emeklilik maaşlarına yansımasına kadar bir çok düzenleme yer alıyor.

Sağlık çalışanlarına 5 müjde birden!!!

Sağlık Bakanlığı, yüz binlerce sağlık çalışanının merakla beklediği kanun tasarısını tamamladı. Düzenlemeden 5 müjde çıktı. Müjdeler arasında her 4 yılda 1 yıl yıpranma payı verilmesi de var.

Takvim'in haberine göre Başbakanlık'a sunulan ve Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından TBMM'ye sunulacak tasarıdaki düzenlemeler şöyle:

20 YIL ÇALIŞAN 25 YIL GİBİ HESAPLANIYOR

Yıpranma payı sağlık çalışanlarına da verilecek. Bu sistemde çalışanlar mesleklerine göre yılda 90 güne kadar daha fazla prim kazanıyor. Bu sayede 20 yıl çalışan bir sigortalı 25 yıl çalışmış gibi oluyor ve emeklilik hesabı buna göre yapılıyor.

BİN TL İYİLEŞTİRME

En düşük ücretle emekli olan doktorların maaşlarına da bin liranın üzerinde iyileştirme yapılacak. Döner sermaye paylarında düzenleme yapılacak. Üstün nitelikli cerrahi operasyonlarda döner sermaye geliri artırılırken, doktorun payı yükseltilecek. Böylelikle nitelikli doktorların ücretler nedeniyle özel sektöre kayması engellenecek. Doktora tıbbi işlemlerden dolayı sigorta yapılacak.

KREŞ DESTEĞİ GELİYOR

Yeni kanun tasarısıyla doktorlar ve sağlık çalışanlarının çalışma şartları iyileştirilecek. İyileştirmeler arasında hastanelerdeki personelin ihtiyacını giderecek kreş de olacak.

EK GELİRLER EMEKLİ MAAŞINA DA YANSIYACAK

Sağlık çalışanlarının emekli maaşlarıyla ilgili ek düzenleme gelecek. Döner sermaye ve diğer ek gelirlerin emeklilik maaşına yansımamasından dolayı çok sayıda sağlık çalışanı hak kazanmasına rağmen emekli olmuyordu. Yeni düzenleme ek gelirlerin emeklilik maaşına yansımasını sağlayacak.

5 DÜZENLEMENİN ANA BAŞLIKLARI ŞÖYLE;

Erken emeklilik imkanı gelecek

Ek ödemelerin emekli maaşına yansıması sağlanacak

Nitelikli işe döner sermayeden daha yüksek pay ayrılacak

Hastanelerde çalışanların çocukları için kreş açılacak

Düşük maaşla emekli olan doktora bin liranın üstünde iyileştirme olacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 01:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 10 ay Önce

Önceden emekli olanlar ne olacak peki

NEJLA
NEJLA - 10 ay Önce

HASTANEDE ÇALIŞAN MEMURLAR NE OLACAK

Ad
Ad - 10 ay Önce

Her şey doktor için

Kazım
Kazım - 10 ay Önce

Emeklilikte yaş mevzusu var. Memur emekliliği hak etmesi için 25yıl çalışma şartı vardı. 20yıla 4yıl verise ne değişirki. Zaten yaşı beklediğimde 35 sene hizmetim olacak. +5yıl ile 40yıl oluyor bınun bana faydası ne olaki. Yıpranma payı emekkilik yaşını öne öekmiyorki sadece hizmet yılın çoğalmış oluyor

Cavit
Cavit - 10 ay Önce

60 yaşında emekli olan biri için bu durumun faydasi yok döner sermayeden pirim kesmek bir yana maaştaki pirimide kesmesinler ben daha iyi degerlendiririm o parayı

İrfan
İrfan - 9 ay Önce

Mübarek sanki DOKTOR BAKANLIĞI

Mustafa ERDEM
Mustafa ERDEM - 9 ay Önce

SAdece düşük maşla çalışan doktora mı yüksek maaş? Yardımcı sağlık personeli ne olacak.Yani Doktor Bakanlığı olmaya devam mı edeceğiz?

SIRADAKİ HABER