Sağlık çalışanları şehir hastanelerini istemiyor

Sağlık çalışanları Bilkent Şehir Hastanesi'nin ameliyat hizmetlerinden, laboratuvar hizmetlerine kadar hayati öneme sahip olan sistemlerin tamamlanmadan açılmasının insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu belirtti. Sağlık çalışanlarının yüzde 79.5'i bu yüzden şehir hastanelerinde çalışmak istemiyor.

Sağlık çalışanları şehir hastanelerini istemiyor

Genel Sağlık-İş Sendikası, inşaatı bile tamamlanmadan hasta kabulü yapmaya başlayan Bilkent Şehir Hastanesi hakkında ve yaptığı araştırmayla ilgili açıklama yaptı. Hastanenin apar topar açılması eleştirilen açıklamada şöyle denildi: "Ameliyat hizmetlerinden, laboratuvar hizmetlerine hayati öneme sahip olan sistemlerin tamamlanmadan açılması insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Yapılan tüm uyarılara kulak tıkayan siyasi iktidar, insan sağlığını politikaya alet etmemelidir. Avrupa'nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük hastanesi olacak diye övünülen, niteliği değil sürekli niceliği öne çıkarılan Bilkent Şehir Hastanesi, halk sağlığını tehdit etmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu kadar büyük hastane yapılmamasının nedeni paralarının olmaması değil, böylesine büyük sağlık komplekslerinin sağlık hizmeti sunmak için akla ve bilimselliğe uygun olmamasından kaynaklanmaktadır."

'HİZMET NİTELİĞİ ARTMAYACAK'

Sendika tarafından 542 sağlık ve sosyal hizmet çalışanın katılımı ile yaptırılan araştırma sonuçları, sağlık çalışanları bakımından şehir hastanelere yönelik algının son derece olumsuz olduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlamda katılımcıların yüzde 65.3'ü şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerinin niteliğini artırmayacağı düşüncesinde. Buna karşılık şehir hastanelerinin sağlık hizmetlerinde çalışanların iş yükünü artıracağını öngörenlerin oranı ise yüzde 67.7'dir. Bunun yanında emekçilerin yüzde 55.5'i şehir hastanelerinde çalışmanın özlük haklarında kayıplara neden olacağı düşüncesinde. Son olarak katılımcıların yüzde 79.5'i ise şehir hastanelerinde çalışmayı istemiyor.

Aydınlık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER