6 yılda 68 bin şiddet vakası: Biz ölmeden yasa çıkarın

Sağlık çalışanları, artan şiddet olaylarını sokağa çıkarak protesto etti. Yurdun çeşitli yerlerinde yapılan basın açıklamalarında hükümetin sağlık çalışanlarına yönelik şiddete duyarsız kaldığı belirtildi.

banner237
6 yılda 68 bin şiddet vakası: Biz ölmeden yasa çıkarın

Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği’nde görevli hekim Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından kafatası kırılana kadar darp edilmesi sağlık emekçilerini isyan ettirdi. Yurdun dört bir yanında sağlık meslek örgütü üyesi emekçiler, çalıştıkları hastanelerin önünde eylem halindeydi.


Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde İstanbul Tıp Fakültesi Temel Bilimler binası önünde sağlıkta şiddeti protesto etmek amacıyla ‘Sağlıkta şiddet sona ersin’ eylemi gerçekleştirildi. Eylemde konuşan İstanbul Tabipler Odası Yönetim Kurulu üyesi Rukiye Eker Ömeroğlu, sağlık mensuplarının öldürülmesi ve şiddete uğraması hususunda iktidarın hiç bir adım atmadığını vurguladı. Ömeroğlu, “Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşanıyor. Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlıkçalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetlerini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir” dedi. Ömeroğlu, “TTB olarak defalarca dile getirdiğimiz sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasının talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Dönüşüm’ün sonucu


Eylemde konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise, hemşire sayısının arttırılması, acillere destek sağlanması ve sağlıkta şiddet yasasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Şiddeti yaratan kişilere caydırıcı cezalar oluşturulmalı. Hastalara daha nitelikli, daha sağlıklı koşullarda  hizmet verilecek ortamlar oluşturulmalı” dedi. Saip, “Hastalar tarafından bizden yapabileceklerimizin üzerinde bir beklenti var. Sağlıkta dönüşüm politikalarından vazgeçilmesi ve bizim hastaya daha çok zaman ayırıp daha nitelikli bir sağlık hizmetine doğru geçiş yapmamız gerekir. sağlıksisteminin yaşatılmasındaki en önemli ayak sağlık çalışanlarına olan saygınlığın halk nezdinde tekrar yükseltilmesi gerekiyor”  diye konuştu. 

Hastanelerin önünde

Yurt çapındaki eylemlerden bazıları şöyleydi:

-Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği, İskenderun Devlet Hastanesi önünde yaptığı açıklama ile saldırıyı kınadı. Hekimlerin protestosuna kentteki bazı meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği adına açıklama yapan Doğan Dalgıç, “Gelinen aşamada sağlıkta şiddet,sağlık hizmet sorununun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Bu durum, sürdürülebilir değildir” dedi.

-Antalya Tabip Odası ve sivil toplum kuruluşları Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde basın açıklaması yapıp, sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılmasını istedi.

-Konya’daki Medova Hastanesi bahçesinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Konya Tabip Odası Başkanı ve Medova Hastanesi İcra Kurulu Başkanı Dr. Seyit Karaca ve beraberindeki hekimler, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerinden Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a yapılan saldırıyı kınadı. Karaca, “Vatandaşlarımızın önemli bir kısmını tenzih ederek, kendilerinden ricamız şudur ki; toplumsal rahatsızlıkların tedavisi hep birlikte toplumla beraber olur. Bu tip olumsuz örnekleri hep beraber tedavi edeceğiz” dedi.

-Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde de eylem düzenlendi. Eyleme, Türksağlık -Sen Samsun Şubesi Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun Tabip Odası üyesi doktorlar, diğer sağlık çalışanları ile Samsun’da hastanede silahlı saldırıya uğrayarak öldürülen doktor Kamil Furtun’un doktor eşi Funda Furtun ve diğer sağlık çalışanları katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER