“Tütünle Mücadelemizde En Büyük Destekçimiz, Tiryakiler ”

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, "Duman Olmadan" Programının Galasına Katıldı

“Tütünle Mücadelemizde En Büyük Destekçimiz, Tiryakiler ”

TRT Genel Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen galada konuşan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 77 milyon insanı ilgilendiren çok önemli bir projenin galasında bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, sağlığı olumsuz etkileyen en kötü alışkanlığın sigara olduğunu söyledi.

Dr. Müezzinoğlu, diğer kötü alışkanlıkların kötü beslenme, hareketsiz yaşam ve alkol olduğunu vurgulayarak “Ama en kötü ve olumsuz etkileyen temel unsur; sigara, sigara, sigara. Bu kötü alışkanlıktan toplumu nasıl uzak tutabiliriz? İki temel ayağı var. Birincisi sigara tiryakilerimizin bu anlamda duyarlılığını artırıp, yanında olup, onlara güç ve destek vererek bir an önce bu sayıyı azaltabilmek; ikinci ayağı ise, hiç alışmamış olanların oranını daha aşağılara düşürmektir.” dedi.

 

“Bir Taşla İki Kuş Vurulabilecek Proje”

15-20 yaş grubunda, yani sigaraya ilk başlama yaşlarındaki oranı yarı yarıya düşürüldüğünde, bu yaş grubunun ileride kanser olma riskini yarı yarıya önleme imkânının sağlanacağını dile getiren Sayın Müezzinoğlu, “Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurulabilecek bir proje. Birincisi, alışkanlığı olanları alışkanlıklarından uzaklaştırabilmek ve onun sağlığını daha fazla bozmasının önüne geçebilmek. İkincisi ise bu bir yanlıştır diyerek alışacak kitleyi azaltabilmektir” şeklinde konuştu.

 

“Tütünle Mücadelemizde En Büyük Destekçimiz, Tiryakiler ”

Tütünle mücadele eylem planında, ülkenin tüm genelinde yaklaşık 5 yıldır müthiş bir başarı yakaladıklarını belirten Sayın Müezzinoğlu,  bu kadar katı kuralların uygulanmasına ve bu hususta çıkarılan yasal düzenlemelere en büyük desteği tiryakilerin verdiklerini belirterek, “Yasa çıkarılırken bir milletvekili olarak bu kadar katı kuralların Türkiye’de uygulanabileceği ile ilgili tereddütlerim vardı. Ama ona rağmen başta bugünkü Cumhurbaşkanımız, o günkü başbakanımız, önceki Sağlık bakanımız hakikaten son derece kararlı ve cesur, son derece kararlı meclisimizde buna büyük bir destek verdi ki meclisin muhalefet dinamiklerine de bu anlamda teşekkür etmek istiyorum. Ama en çok desteği veren ve bu konuda ileri adımlar atmamızı teşvik eden sigara tiryakileri oldu.” dedi.

Tütünle mücadelede gençlerin ve de toplumun yarınlarına yön verecek kararları almamızda medya kuruluşlarının önemini belirten Sayın Müezzinoğlu, TRT’ ye böyle bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdikleri için teşekkür etti.


UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER