Haber: NUR KAPLAN - Kamera: UMUT DOĞAN

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, Ankara’daki Konyalılar Kıraathanesi’nde yurttaşlarla bir araya geldi. Çayır, “Cumhurbaşkanlığında adayımız yok. Kime verirseniz verin, ona lafımız yok. Milletvekili seçiminde oylarınıza talibiz” dedi. Çayır, "Değerli arkadaşlar; biz, bir partiyiz. İkisine de söyledik, 'Bunu söylerseniz biz size desteğimizi açıklayacağız' dedik. Şu ana kadar bir söz söylemediler. Bizi ziyaret etti Kemal Bey. Ama Tayyip Bey ziyaret etmedi. Son gün, şartlı bir şekilde birkaç telefon geldi. 'Bizi destekleyecekseniz geliriz' demek olur mu? O nasıl söz? Öyle bir şey kabul etmeyiz. Gerektiğinde, bütün televizyonları çağırıp kimi desteklediğimizi açıklayacağız” diye konuştu.

Remzi Çayır, bugün Ankara Hamamönü'ndeki Konyalılar Kıraathanesi’nde yurttaşlara seslendi. Cumhurbaşkanı seçiminde aday göstermediklerini anımsatan Çayır, milletvekili seçiminde partisine destek istedi. Çayır, şunları söyledi:

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ... HAKAN FİDAN: MİLLİ DIŞ POLİTİKA VİZYONUNU İLERLETMEYE DEVAM EDECEĞİM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ... HAKAN FİDAN: MİLLİ DIŞ POLİTİKA VİZYONUNU İLERLETMEYE DEVAM EDECEĞİM

"KENDİ PARTİLİSİNİ ZENGİN EDİYOR. HALK VAR MI? YOK"

"Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni kurduk. Yıl 1993. Kendisi 2009'da şehadete erdiğinde ben ve bazı arkadaşlarım onun genel başkan yardımcısıydık. Sonrasında siyasete Büyük Birlik'te devam ettik. Türkiye'de ne yazık ki siyaset, çıkar kapası olmuş. Siyaset; kendisini, çevresini, partisini zengin etme yolu olmuş. Güç kapısı, makam kapısı olmuş. Bu partide böyle de öbür partide farklı mı? Vallahi farkı yok. 130 yıldır böyle. Gelen diyor ki 'Ben gelirsem açlığı bitireceğim; enflasyon canavarını keseceğim, biçeceğim, kafasını bilmem ne yapacağım’. Öbürü diyor ki 'Ben gelirsem adaleti ayağa kaldıracağım, adam kayırmacılık yapmayacağım'. O da yalan. Dönüyor, kendi partilisini zengin ediyor. Dönüyor, kendisini zengin ediyor. Dönüyor, kendi çevresini zengin ediyor. Halk var mı? Yok. Halkı düşünen yok bu sistemde.

"CUMHURBAŞKANLIĞINDA ADAYIMIZ YOK. KİME VERİRSENİZ VERİN, ONA LAFIMIZ YOK"

İtirazımız var. Bu saltanatlara, bu kendini zengin etmelere, bu adaletsizliklere itirazımız var. İtiraz ettik, Milli Yol Partisi'ni kurduk. Bir yıl önce kurduk, şimdi seçime giriyoruz. Seçimde, pusulanın içinde Milli Yol Partisi'ni görürsünüz. Amblemi; hilalin ucunda Anka kuşu var. Altında da 'Milli Yol' yazar. Cumhurbaşkanlığında adayımız yok. Kime verirseniz verin, ona lafımız yok. Milletvekili seçiminde oylarınıza talibiz. Milli Yol Partisi, şartlar ne olursa olsun, asla ve asla iktidar olmak adına, 5-10 oy almak adına yalan söylemeyecektir millete.

"BUGÜN BİZE KESENİN AĞZINI AÇANLARIN, SEÇİM BİTTİKTEN SONRA ELLERİ BOĞAZIMIZDA"

Muhsin Başkan’ın ifadesiyle söylüyorum; seçim biter, birbirimizin yüzüne bakarız. Kavgaya gerek yok, ayrışmaya gerek yok. Yüz yüze bakacak sözler söylemek lazım. Siyasiler gider, siz birbirinizle kalırsınız. Siyasilere bakarak yol almayın. Komşuluğunuzu, hukukunuzu bitirmeyin. Bugün kesenin ağzını açıyorlar. 'Aman iktidardan olmayayım', öbürü de 'İktidara geleyim diye' her şeyi söylüyor. Hiçbirinin hesabı yok. Yarın bir gün enflasyon size düşecek. Halkımızın siyasilere, şunlara, bunlara bakarak yol almaması lazım. Bugün bize kesenin ağzını açanların, seçim bittikten sonra elleri boğazımızda. Verdiklerini on katıyla geri alacaklar. 

"SEN, BENİM HAYATIMI NASIL KOLAYLAŞTIRACAĞINI ANLAT"

2002'de, Tayyip Bey iktidara geldiğinde, 'Türkiye yasak ülkesi olmayı hak ediyor mu' dedi. 'Etmiyor' dedik. 'Yoksulluk ülkesi olmayı hak ediyor mu?' 'Olmuyor' dedik. 'Zulüm, adaletsizliği hak ediyor mu' dedi. 'Hak etmiyor' dedik. Döne dolaşa nereye geldik? Kendine ait olmayan bir şiiri okudu, hatırlayın. 28 Şubat. O zaman hukuk yoluyla bir sopa oluşturdu, bunun kafasına indirdi. Yanında yer aldık. Sonra döndü, aynı sopayı tuttu, bizi dövüyor. Niye dövüyorsun halkı? Niye milletin bir kısmını ayrıştırıyorsun? Niye milletin bir kısmını kendinden veya öbürlerinden sayıyorsun? Bunun millete ne faydası var? Sen, benim hayatımı nasıl kolaylaştıracağını anlat.

"MİLLİ YOL, BİR BAŞKALDIRI HAREKETİDİR"

Milli Yol Partisi olarak biz dedik ki Alevi olabiliriz, Sünni olabiliriz, Kürt olabiliriz, Türk olabiliriz, Laz olabiliriz ama biz bir Türk milletiyiz, ayrıma gerek yok. Herkes bu ülkede şerefli, izzetli, onurlu yaşamalıdır. Devletin de siyasetin de temel görevi bu olmalıdır. Siyasetçi, kendini zengin etmemeli, milletin dertleriyle dertlenmelidir. Bakın, size içim yanarak söylüyorum; eğer Türkiye'de siyaset hizmet kapısı, hizmet yolu olsa bu kadar insan araba süsleyip, para basıp, sizin kapınıza gelmezler. Siyaset Türkiye'de bu şekilde devam ettiği müddetçe yarın A şahsı gelir, ertesi gün B iktidarı gelir, bizim ahvalimiz değişmez… Milli Yol, bütün olumsuzluklara karşı bir duruş gerçekleştirdi. İtirazımız var. Baş kaldırıyorum, bütün zalimlerin saltanatına baş kaldırıyorum. Milli Yol, bir başkaldırı hareketidir. Hukuk içerisinde, adalet içerisinde; düzensizliğe, adaletsizliğe, adam kayırmacılığa, bendeciliğe, sendeciliğe bir başkaldırı hareketidir. Mazlumların hareketidir.

"TAYYİP BEY GELMEDEN ÖNCE ASGARİ ÜCRETLE SEKİZ TANE ÇEYREK ALINABİLİYORDU. ŞİMDİ 3,5 TANE ALIYORSUNUZ"

2002'de, Tayyip Bey gelmeden önce bir asgari ücretle sekiz tane çeyrek altın alınabiliyordu. Şu anda kaç tane alınıyor biliyor musunuz? 3,5 tane alıyorsunuz. Geçen sene simit 1,5-2 liraydı, şimdi 5 lira, 7 liraya çıktı. Her gün artıyor. Ben giriyorum markete, çıkarken nefesim tükeniyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bizim şartlarımız var. Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’na da söyledim, Kemal Kılıçdaroğlu'na da söyledim. ‘Muhsin Yazıcıoğlu'nun katillerini bulacağım diyen kim varsa; Sinan Ateş'i kim öldürdüyse, emrini kim verdiyse bu da ortaya çıksın diyenler, adaleti ayakta tutacağım, milletin ve vatanın birliğini bozmayacağım’ diyenlere biz oy vereceğiz. Tarifi bu. 

"‘BİZİ DESTEKLEYECEKSENİZ GELİRİZ' DEMEK OLUR MU"

Değerli arkadaşlar; biz, bir partiyiz. İkisine de söyledik. 'Bunu söylerseniz biz size desteğimizi açıklayacağız' dedik. Şu ana kadar bir söz söylemediler. Bizi ziyaret etti Kemal Bey. Ama Tayyip Bey ziyaret etmedi. Son gün, şartlı bir şekilde birkaç telefon geldi. 'Bizi destekleyecekseniz geliriz' demek olur mu? O nasıl söz? Öyle bir şey kabul etmeyiz. Gerektiğinde, bütün televizyonları çağırıp kimi desteklediğimizi açıklayacağız. Cumhurbaşkanı adayımız yok. O konuda serbestsiniz. Ama milletvekilliğinde, Milli Yol Partisi'ne, hilalin ucundaki Anka kuşuna verin diyoruz."