GAYE ŞEYMA CAN

Bazı basın organlarında piyasayı 1 milyar lira dolandırdığı iddialarına yer verilen ve CHP'den Eyüpsultan Belediye Başkan aday adayı olduğu için "CHP'li Tosuncuk" diye manşetlere çıkarılan Saim Diken, yargılandığı davada beraat etti.

Çevresindeki kişilerden işletme vaadiyle 2020 yılında para alarak geri ödemediği ve dolandırıcılık suçunu işlediği iddia edilen ve geçmişte Eyüpsultan Belediye Başkanlığı için CHP'ye aday adaylığı başvurusu bulunan Saim Diken’in, 31 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya önceki gün İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı mütalaasını tekrar etti.

“MÜŞTEKİLER DÜŞÜNDÜKLERİ KARI ELDE EDEMEDİKLERİ İÇİN ŞİKAYETÇİ OLMUŞLARDIR”

Sanık müdafileri mahkemede yaptıkları savunmada, yazılı olarak sundukları dilekçeyi tekrar ettiklerini belirterek, “Biz delillerimizi sunduk. Müvekkilin müştekilere ödediği bedelin yatırdıkları paradan fazla olduğu görülecektir. Dekontları da dosyaya sunduk. Müştekiler düşündükleri karı elde edemedikleri için şikayetçi olmuşlardır, ortada bir zarar söz konusu değildir. Müvekkilin dolandırıcılık kastı olsaydı elden aldığı söylenen paraları kabul etmezdi. Herhangi bir hile ve desise yoktur. Dolandırıcılık suçunun unsurları oluşmuş değildir. Biz talep ettiğimiz belgelerin celbini, aksi takdirde müvekkil hakkında beraat kararı verilmesini talep ederiz” dediler.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN BOMBALI SALDIRI AÇIKLAMASI: “TERÖRİSTLERDEN BİRİNİN KİMLİĞİ BELİRLENMİŞ; BTÖ (PKK) ÜYESİ OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR. DİĞER TERÖRİSTİN KİMLİK BELİRLEME ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR” İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN BOMBALI SALDIRI AÇIKLAMASI: “TERÖRİSTLERDEN BİRİNİN KİMLİĞİ BELİRLENMİŞ; BTÖ (PKK) ÜYESİ OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR. DİĞER TERÖRİSTİN KİMLİK BELİRLEME ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR”

SANIKLAR ŞİKAYETLERİNİN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİ

Katılan Galip Meydanoğlu mahkemedeki beyanında, “Önceki beyanlarımı tekrar ederim. Saim Diken bana verilmek üzere Bayram Göbel’e bir daire verdiğini söylemişti. Ancak Bayram bana herhangi bir daire devretmedi, parasını da vermedi. Şikayetim devam etmektedir” dedi. Katılan Penbe Hokka da şikayetinin devam ettiğini söyledi.

Cumhuriyet savcısı soruşturmanın genişletilmesi isteğinin reddine karar verilmesini talep etti.

Sanık avukatları son sözlerinde “Olay hukuki alacak niteliğindedir. Penbe Hokka’nın 470 bin TL alacağı bulunmakla birlikte diğer müştekilerin de hiçbir alacağı yoktur. Müvekkilin beraatine karar verilmesini talep ederiz” dediler.

MAHKEME SANIĞIN BERAATİNE HÜKMETTİ

Mahkeme sanığın üzerine atılı unsurları itibariyle oluşmayan dolandırıcılık suçundan beraatine ve sanık davayı avukat ile takip ettiğinden avukatlık asgari ücret tarifelerine göre belirlenen 17 bin 400 TL avukatlık ücretlerinin Hazine'den alınarak sanığa verilmesine karar verdi.

MÜTALAADA SANIĞIN ZİNCİRLEME ŞEKİLDE “DOLANDIRICILIK” SUÇUNDAN 31 YIL 3 AYA KADAR CEZASI TALEP EDİLMİŞTİ

Bir önceki duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, her ne kadar sanık Saim Diken’in müştekilere senet verip karşılığında paraları ödeyeceğini söylemişse de sanığın başlangıçtan itibaren dolandırıcılık kastıyla hareket ettiğini aktarmıştı. Açıklanan mütalaada, sanığın kendisini banka çalışanı olarak tanıtmadığı, müştekilerin ise sanığın önceden ne iş yaptığını bildiği, sanığın, müştekilerden işletme vaadiyle para aldığı, bir kısım ödeme yaptıktan sonra kalan paralarını iade etmeyerek hileli hareketlerle haksız menfaat temin ettiği kaydedilmişti. Açıklanan mütalaada sanık Diken’in zincirleme şekilde ‘dolandırıcılık’ suçundan neticeten 4 yıl 9 aydan 31 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.