Bornova Belediyesi Film Ofisi’nin Kısa Film Yapım Destek programı katkılarıyla çekilen ‘Duvar’ belgeseli 30. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Kısa Film dalında finale kaldı. Türkiye'yi 2016 ve 2020’de yapılan olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın paralimpik tenisçi olan İzmirli Büşra Ün’ün hayatının anlatıldığı film, yarışmada 8 yabancı ve 12 Türk film ile ödül için yarışacak.

2022 yılında Bornova Belediyesi tarafından yapım desteği verilen ‘Duvar’  belgeselinde tekerlekli sandalye tenisinde Türkiye'nin ilk kadın tenisçisi olan 28 yaşındaki Büşra Ün kendi hayat hikayesini canlandırıyor. İzmirli yönetmen Evrim İnci tarafından çekilen 20 dakikalık kısa filmde başarılı sporcunun günlük yaşamından spor kariyerine giden yolda hayata karşı duruşu ve yaptığı fedakarlıklar işleniyor. ‘Modern bir Athena’nın doğuş hikayesi’ olarak lanse edilen belgeselde genç sporcunun anne ve babası Tevfik Fikret Ün, Nazike Ün ile antrenörü Osman Yıldız da yer alıyor.

“ULUSLARARASI FESTİVALLERDE YER ALMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Filmin Yönetmeni Evrim İnci, Büşra Ün’ün hikayesini herkese ulaştırmak için Duvar filmini çektiklerini belirterek, “Çekimlerde Bornova Belediyesi Film Ofisi’nden büyük destek aldık. Bize her konuda destek veren Bornova Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz. 1.5 yıllık bir emeğin ürünü olan bu belgeselle uluslararası festivallerde de seyirci karşısına çıkmak bize gurur veriyor”dedi.

OLİMPİYATLARDAKİ İLK KADIN PARALİMPİK TENİSÇİ

Bornova Belediyesi’nin filme destek verdiğini de belirten genç sporcu Ün, “Filmimizde hem kendi ailem hem de kortlardaki ailem olan antrenörüm yer aldı. Heyecanlı bir çekim süreci geçirdik. Bir buçuk yıllık çalışmanın ürünü olan filmimizin uluslararası filmlerle birlikte Altınkoza Film Festivalinde yer alması bizi çok mutlu etti. Bize destek olan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

ÖRNEK MÜCADELE

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, 2016 ve 2020 olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil eden milli paralimpik tenisçi Büşra Ün'ün mücadelesini anlatan 'Duvar' belgeseline destek vermiş olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Her zaman sanata ve sanatçıya destek olma gayreti içinde olduklarını da belirten Başkan İduğ, “Uzun yıllardır sinema tutkunlarına yapım desteği verip, genç sinemacıları yetiştirdiğimiz Film Ofisimiz aracılığıyla çekilen ve Büşra Ün’ün örnek mücadelesinin anlatıldığı belgesele destek vermiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Özel insanların mücadele gücü ve yerel yönetimlerin onlara katkı koyması çok kıymetli” dedi.