Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Dışişleri Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, "Türkiye, Suriye, İran, Irak ve Rusya kol kola girerek ortak harekatla; Suriye'nin kuzeyindeki bölücü terörü PKK'yı, PYD'yi, DAEŞ'i ve o yobaz terör örgütlerini temizler, Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanır, Amerika Birleşik Devletleri’ne en büyük darbe vurulur ve en önemlisi ikinci İsrail planına en büyük darbe vurulur ve işte Filistin’e en büyük destek böyle verilir. Sadece bu adım bile, Türkiye ve Suriye'nin iş birliği yapması adımı bile dünyadaki bütün dengeleri değiştirir ve Filistin davasının başarısını önümüze getirir" dedi.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, bugün Dışişleri Bakanlığı önünde Filistin'e destek için basın açıklaması yaptı. Bursalı burada yaptığı açıklamada, Filistin’e destek için izlenmesi gereken politikalarla ilgili görüşlerini de ifade etti. Filistin davasının başarısına kilitlendikleri için bakanlık önünde açıklama yaptıklarını belirten Bursalı, "Şehitlerimizi yüreklerimize gömüyoruz. Onlara olan borcumuzu emperyalizme ve Siyonizme karşı mücadelemizi güçlendirmek için omuz omuza veriyoruz" dedi. Bursalı sözlerine şöyle devam etti:

"BÜTÜN EYLEMLERİMİZ BAĞIMSIZ FİLİSTİN DAVASININ SONUCA ULAŞMASI İÇİNDİR"

"Ancak gelinen bu aşamada Amerikan emperyalizmine ve İsrail siyonizmine karşı ve Gazze'deki vahşete karşı lanetlemeler, kınamalar, sözlü tepkiler bunların hiçbir anlamı yoktur. Bunların hiçbirisi başarıya ve Filistin davasına hizmet etmemektedir. Çünkü sözün bittiği yerdeyiz. Artık eylem zamanıdır, uygulama zamanıdır. O bakımdan içimizi rahatlatmak için değil, öfkemizi boşaltmak için değil sonuç almak için meydanlardayız. Bugün Türkiye’nin her yerinde, İstanbul’da, Ankara’da, Kürecik üssünde, İncirlik üssünde sadece başarıya kilitlendik ve bütün eylemlerimiz bağımsız Filistin davasının sonuca ulaşması içindir. O bakımdan altını önemle çiziyoruz, yüksek ses çıkartarak kazanılmış bir savaş yoktur. Dünyaya seslenerek, İsrail'e seslenerek, 'durdurun bu saldırganlığı' diyerek kazanacağımız bir savaş yoktur. Savaş güçle kazanılır. Burada da hepimize düşen sorumluluklar vardır.

Eğer ‘bağımsız Filistin kurulsun’ istiyorsak, eğer Türkiye’nin güvenliği sağlansın istiyorsak, eğer bu emperyalizm, siyonizm bölgemizden defolsun ve insanlık aydınlıklara ulaşsın istiyorsak, Ak Parti hükümeti dış politikasını derhal değiştirmelidir.

"TÜRKİYE VE SURİYE'NİN İŞBİRLİĞİ YAPMASI ADIMI BİLE DÜNYADAKİ BÜTÜN DENGELERİ DEĞİŞTİRİR VE FİLİSTİN DAVASININ BAŞARISINI ÖNÜMÜZE GETİRİR"

Çözüm önerilerimizi burada bir kez daha hem Dışişleri Bakanlığı'nda milletimize sunuyoruz. Birincisi, Suriye ile derhal her alanda iş birliği yapılmalıdır. Türkiye, Suriye, İran, Irak ve Rusya kol kola girerek ortak harekatla Suriye'nin kuzeyindeki bölücü terörü PKK'yı, PYD'yi, DAEŞ'i ve o yobaz terör örgütlerini temizler, Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanır, Amerika Birleşik Devletleri’ne en büyük darbe vurulur ve en önemlisi ikinci İsrail planına en büyük darbe vurulur ve işte Filistin’e en büyük destek böyle verilir. Sadece bu adım bile, Türkiye ve Suriye'nin iş birliği yapması adımı bile dünyadaki bütün dengeleri değiştirir ve Filistin davasının başarısını önümüze getirir.

"AMERİKA VE NATO'NUN KULLANIMINDA OLAN ASKERİ ÜSLER TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NİN TAM KONTROLÜNE VERİLMELİDİR"

İkincisi, Amerika ve NATO’nun kullanımında olan askeri üsler, İncirlik Üssü, Kürecik Üssü derhal Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tam kontrolüne verilmelidir. Derhal oradaki Amerikan askerleri, İsrail askerleri, NATO askerleri ülkelerine gönderilmelidir. Bu üsleri Türkiye sırtında taşıyamaz. Kürecik'teki üssü kapatırsak, İsrail Siyonizminin gözlerini kör ederiz. İncirlik’teki Amerikan üssünü kapatırsak o Amerikalıların, emperyalistlerin ellerini kollarını bağlarız ve işte Gazze’deki mücadeleye en büyük desteği sağlamış oluruz.

Üçüncüsü, yanlış Ukrayna politikasından acilen vazgeçilmelidir. Ukrayna Karadeniz’deki Yunanistan'dır. Ukrayna bugün Amerika ve İsrail ile beraberdir.

O bakımdan Rusya'ya dirsek atan, Ukrayna’ya ticaret kılıfı adı altında SİHA'lar satan, Rus dostluğuna dinamitler koyan anlayışları hızla derhal terk etmeliyiz. Rus dostluğunu güçlendirmeliyiz. Çünkü Rusya orada Amerika ve İsrail'e karşı savaşıyor. O bakımdan Karadeniz’deki savaş, Amerika'ya, İsrail'e ve NATO’ya karşı savaştır. Hem Türkiye'nin savaşıdır hem Filistin'in savaşıdır.

KESK'E BAĞLI ESM'DEN DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NDE AÇIKLAMA: “KÂR HIRSI VE ÜRETİM ZORLAMASIYLA ALIN TERİMİZ, HAKLARIMIZ HATTA CANIMIZ HİÇE SAYILMAKTADIR” KESK'E BAĞLI ESM'DEN DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NDE AÇIKLAMA: “KÂR HIRSI VE ÜRETİM ZORLAMASIYLA ALIN TERİMİZ, HAKLARIMIZ HATTA CANIMIZ HİÇE SAYILMAKTADIR”

"İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİĞİ TBMM TOPLANARAK REDDEDİLMELİDİR"

Dördüncüsü İsveç'in NATO'ya üyeliği derhal TBMM toplanarak reddedilmelidir. Türkiye de NATO'nun doğuya doğru genişlemesine izin vermeyeceğini TBMM'yi hızla toplayarak bu kararlılığı dünyaya ilan etmelidir. Bununla da yetmez, Türkiye bu NATO belasından kurtulmalıdır. NATO'dan çıkmak artık hem Türkiye için hem insanlık için hem Filistin'deki kardeşlerimiz için bir ölüm kalım meselesidir. Türkiye NATO'dan derhal çıkmalıdır.

Beşincisi, ekonomide bunlarla birlikte bağlantılıdır. Bugün batılı finans merkezlerine bağlanan Londra, New York bankalarının peşinde koşan, oradan para bulmaya çalışan Atlantikçi ekonomi politikası, borçlanma politikası derhal değiştirilmelidir. Milli, üretimci bir politika hayata geçirilmelidir.

Altıncısı, yurt dışına kaçırılmış 500 milyar dolar, bu milletin alın teriyle üretilmiş paralar var. Bu 500 milyar dolar Türkiye'ye acilen getirilmeli. Hükümetimiz yumruğunu masaya vurmalı.

"DOĞRU BİR DIŞ POLİTİKAYLA KKTC'Yİ TANITIRIZ, DOĞU AKDENİZ'DE BİR KALE İNŞA EDERİZ"

Son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, KKTC'nin tanınması Doğu Akdeniz’deki güvenliğimiz ve Filistin mücadelesi açısından ve toplam olarak Türkiye’nin geleceği açısından ne kadar önemli olduğu bugün bir kez daha ortaya çıkmıştır. O açıdan hiç zaman kaybetmeden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Amerika’ya ve İsrail’e karşı olan ülkelere tanıtmak için derhal doğru bir strateji ve eylem planı yapılmalıdır Vatan Partisi bu konuda çalışmalarını yapmıştır, yapmaktadır.

Doğru bir dış politikayla KKTC'yi tanıtırız, Doğu Akdeniz’de bir kale inşa ederiz. O da Filistin’e en güçlü destek olur.

Değerli basın mensupları, değerli milletimiz, işte bu önerileri hükümetimize sunmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bu adımlar atılırsa dünya dengeleri değişir. Bu adımlar atılırsa Amerika ve İsrail güdümlü bölücü terör, Suriye’nin kuzeyinde yerle bir olur. Bu adımlar atılırsa emperyalistleri, Siyonistleri Batı Asya’dan def ederiz, Gazze’deki vahşeti durdururuz, saldırganlığı durdururuz, bağımsız Filistin'i kurarız. Bölge ülkeleriyle birleşen ve üreten Türkiye'yi, başı dik Türkiye'yi ayağa kaldırırız."