Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde veterinerlik yapan Mahmut Yaş deprem bölgesindeki yem fabrikalarının zarar görmesi nedeniyle hayvan besicilerinin yem sıkıntısı çekmeye başladığını ifade etti.

BURHAN DEMİRCİOĞLU 

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde veterinerlik yapan Mahmut Yaş deprem bölgesindeki yem fabrikalarının zarar görmesi nedeniyle hayvan besicilerinin yem sıkıntısı çekmeye başladığını söyledi. 

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde veterinerlik yapan Mahmut Yaş deprem bölgesindeki yem fabrikalarının zarar görmesi nedeniyle hayvan besicilerinin yem sıkıntısı çekmeye başladığını söyledi. Deprem bölgesini gezdiğini belirten Yaş, "Maalesef depremden dolayı bölgemizde yem fabrikalarının çok büyük zarar görmesinden dolayı yavaş yavaş yem sıkıntıları yaşamaya başladık ve ileriki günlerde daha büyük sorunları yaşamamak adına bu konuya devletimizin bir el atıp çözmesini bekliyoruz" dedi.

"HÜKÜMET ÇOK SINIFTA KALDI"

Mahmut Yaş şunları söyledi:

"Depremin sonuçlarında da çok büyük olumsuzluklar ortaya çıkmaya başladı gün geçtikçe.  Özellikle deprem bölgesinde bazı köylerde maalesef çiftçilerimiz, köylülerimiz çok zor zamanlardan geçiyor. Bütün mal varlıklarını kaybetmişler. Bir yiyecek ekmek almak için paralarının tamamını kaybetmişler. Zar zor ahırlardan çıkardık birkaç canlı hayvanını da, maalesef üçte bir fiyatına satmak zorunda kaldılar. 30 bin lira değerinde olan bir hayvanı 10 bin liraya satmak zorunda kaldılar çünkü karınlarını doyurmaları gerekiyor. Bu konuda da maalesef hükümet çok sınıfta kaldı. Maalesef depremden dolayı bölgemizde yem fabrikalarının çok büyük zarar görmesinden dolayı yavaş yavaş yem sıkıntıları yaşamaya başladık ve ileriki günlerde daha büyük sorunları yaşamamak adına bu konuya devletimizin bir el atıp çözmesini bekliyoruz. 

"BU KONUYA ACİL EL ATILMASI GEREKİYOR"

Yem fabrikalarının zarar görmesinden dolayı yem üretiminin azalması ve yeme ulaşımının zorlaşması, yeme ulaşımı zorlaşmasıyla birlikte yem fiyatlarının yükselmesi, maliyetlerle hayvancılar artık yem fiyatları yükseldikçe hayvancılığı yapamaz hale gelmesi, süt veren ineklerin kesime sevk etmesi hayvan sayısının azalarak ileride daha büyük et ve süt krizine sebep olmaması için mutlaka bu konuda devletimizin acil bir şekilde bu konular üzerine el atması gerekiyor. Bundan sonrası için de yani hayvancılığımızı kalkındırmak istiyorsak mutlaka özellikle deprem bölgesindeki hayvancılarımızın, çiftçilerimizin mutlaka desteklenmesi gerekiyor."