BURHAN DEMİRCİOĞLU  

Osmaniye’de, tatlıcı Hakan Alaoğlu, işlerinde düşüş olmadığını ancak karlarının düştüğünü söyledi. Vatandaşın alım gücünün de düştüğünü belirten Alaoğlu, "Kar düştü, iş yok, ama vatandaş 1 kilo alacağı tatlıyı artık 250 grama düşürdü, 300 grama düşürdü, kar marjı da düştü tabii ki. İşler rölantide gidiyor, diyelim. Müşteri sayısı aynı, gelen müşteri aynı kazanç az" dedi.

Osmaniye'de tatlıcılık yapan Hakan Alaoğlu, "Bu lüks. Temel gıda değil, ekmek bir temel gıda almak mecbur ama bu lüks olduğu için biraz tepki topluyoruz. Yapacak bir şey yok maliyetler arttığı için mecbur biz de fiyatlara yansıtıyoruz" dedi.

"SEÇİMLERİ BEKLİYORUZ"

Tatlıcı Hakan Alaoğlu şunları söyledi:

"25 yıldır sektördeyim ben. Son dönemde işlerimiz zayıf. Zamlardan dolayı… Ham maddeye gelen zamlar, vatandaşın alım gücü düştü, işler haliyle tabi bu zincirleme olayda düşüyor. Bundan 1 yıl olmadı 300 liraya aldığımız şekerin torbası şu anda bin lira oldu. Yağ aynı keza. 200-300 liraya aldığımız yağın tenekesi 18 litre yağ şu anda 605 lira civarlarında. Tabi biz bunu maliyete yansıtmak istiyoruz, mecburen yansıtacağız tabi. Vatandaşın alım gücü yok, pahalılık var, Allah sonumuzu hayır etsin diyoruz, bekliyoruz bakalım seçimleri bekliyoruz. Seçimden sonra piyasalar oturur. Bu lüks temel gıda değil, ekmek bir temel gıda almak mecbur ama bu lüks olduğu için biraz tepki topluyoruz. Yapacak bir şey yok maliyetler arttığı için mecbur biz de fiyatlara yansıtıyoruz.

"İŞLER AYNI AMA KAR MARJIMIZ DÜŞTÜ"

İşlerimizde düşüş yok. Düşüş olarak yok ama kâr marjımız düştü. Kar düştü, iş yok, ama vatandaş 1 kilo alacağı tatlıyı artık 250 grama düşürdü, 300 grama düşürdü. Kâr marjı da düştü tabi ki bu şeyle birlikte. İşler rölantide gidiyor diyelim yani açıkçası. Çok şey yok öyle, müşteri sayısı aynı, gelen müşteri aynı kazanç az."