BURHAN DEMİRCİOĞLU 

 

Osmaniye'de mısır üreticisi çiftçi Muhittin Öztürk, açıklanan mısır taban fiyatlarına tepki göstererek, "Bu fiyatları güncelleyin. Çok zarar ediyoruz. Seneye biz mısır da ekemeyeceğiz. Hiçbir şey ekemeyeceğiz. Mazot başını aldı gitti. Gübre, ilaç hepsi başını aldı gitti. Biçer parası, su parası. Hepsi birbirine karıştı. Önüne gelen çiftçiyi soyuyor" dedi. 

Osmaniye'de ton başı 6 bin lira olarak açıklanan mısır taban fiyatına çiftçiler tepki gösterdi. Çiftçi Muhittin Öztürk şöyle konuştu:

"Bu mısır hasadını biçtik durumlar çok kötü. Tarım Kredi'den aldığım malzemelerin fiyatına bir bakın. Bu yakışır mı? Bunu böyle yapmayın. Bu fiyatları güncelleyin. Çok zarar ediyoruz. Seneye biz mısır da ekemeyeceğiz. Hiçbir şey ekemeyeceğiz. Mazot başını aldı gitti. Gübre, ilaç hepsi başını aldı gitti. Biçer parası, su parası... Hepsi birbirine karıştı. Önüne gelen çiftçiyi soyuyor. Yapmayın yani. Bu memleket için kötü bir durum. Çiftçi olmazsa sizler de olmazsınız. Onun için bu çiftçiye sahip çıkın. Bu millet kan ağlıyor. Verim de yok, mısır bin yüz kilo, bin iki yüz kilo mısır aldık. Bununla ne yapalım? Bununla borç mu ödersin? Bununla geçinir misin? Ancak karşılayabildiğim gübre, zehir tohum. Üçünü karşılayabiliyorum. Kalanının hepsini cebimizden yapıyoruz. Mazot olsun, işçilik olsun, su parası olsun. Hepsi cebimizden çıkıyor."