BURHAN DEMİRCİOĞLU 

Osmaniye'de, depremde ağır hasar alan 5 katlı bir binada güçlendirme yapılmak istenmesine esnaf tepki gösterdi. Mesut Tülüce, "İnsanlara hizmet vermeye çalışırken bir gözümüz sürekli binada. Çünkü binanın bütün kolonları, kirişleri patlamış durumda. Ansızın bu bina düşerse onlarca insanın ölmesi işten değil. Lütfen sesimize kulak versinler” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında, Osmaniye’deki Cumhuriyet Meydanı yakınında bulunan beş katlı bir bina da ağır hasar aldı. Ancak kat malikleri, bina için verilen yıkım kararına itiraz ederek binada güçlendirme çalışması yapmak istedi. Bu durum, çevredeki esnafın tepkisini çekti. Esnaf Mesut Tülüce, şunları söyledi:

“AĞIR HASARLI BİNALAR TEHLİKE ARZ EDİYOR” 

"Bu yaşadığımız büyük felaketten geriye kalan bir sürü yıkıntıyla ve ölümle beraber, bir de tabii ki yıkılma tehlikesi arz eden binalar bizim için büyük tehdit unsuru olarak durmakta. Sokağımızda da şöyle görmüş olduğumuz iş merkezi, sokağımızın hemen hemen yarısını işgal eden bu bina, bizim için çok büyük bir tehlike arz etmekte. Sadece esnaf için değil, buradan gelip geçen vatandaşlar için de çok büyük bir tehdit unsuru. Onun için yetkililerden ricamız; bu ağır hasarlı binanın, itirazı olsa bile güvenli ve kontrollü bir şekilde yıkılarak tehdit unsuru olmaktan çıkarılmasını bekliyoruz. Çünkü biz, burada huzur içerisinde çalışamıyoruz, huzur içerisinde oturamıyoruz. Bu konuda insanların, yetkililerin ilgi ve alakalarını bekliyoruz. 

“KOLONLARI, KİRİŞLERİ PATLAMIŞ”

İnsanlara hizmet vermeye çalışırken bir gözümüz sürekli binada. Çünkü binanın bütün kolonları, kirişleri patlamış durumda. Ve bu binanın yetkilisi olduğunu söyleyen insan, itiraz etmiş ağır hasarlı binaya. Güçlendirmekle bir binayı kurtaracağını düşünüyor ama biz öyle düşünmüyoruz. Yani illa bu binanın yıkılıp burada bir sürü insanın ölmesi veya yaralanması mı gerekiyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkililer kimse, lütfen bu Osmaniye Cumhuriyet Meydanı'nın merkezindeki bu binayla ilgilenmelerini istiyoruz. Buradan binlerce insan gelip geçecek, iftar yemeğine gelecek. Ansızın bu bina düşerse onlarca insanın ölmesi işten değil. Lütfen sesimize kulak versinler. 

“GÜÇLENDİRMEYİ DOĞRU BULMUYORUM” 

Esnaf Ali Umuş ise şöyle konuştu:

"Deprem hepimizi vurdu. Benim dükkanım da hasar gördü. Direkler şu anda hasarlı. Bazı kişiler diyor ki ‘Güçlendirelim’. Güçlendirelim de üst katlar olduğu için güçlendirmeyi hoş görmüyorum. Çünkü çok hasar var. Yani ileride nasıl olacak? 5 katlı olduğu için nasıl yapılacak? Yeri nasıl teslim edilecek? Yani biz de burada esnafız. Allah'tan dükkanımın karşısında yerim vardı, oraya geçtim. Mağdur değilim şu anda. Ama karşı yıkılacağından dolayı biraz tereddütteyim. Nasıl yapılacak? Büyüklerimiz nasıl yardımcı olacak? Hiçbir bilgi veren yok şu anda. Yani buranın yıkılma taraftarıyım aslında, çünkü çok eski bir bina. Blokların hepsi patlamış. Bazı kişiler ‘Güçlendirelim’ diyorlar, güçlendirirsek yukarıdaki esnafa nasıl yardımcı olurlar? Yardımcı olanlar olur, olmayanlar olur, ‘Benim param çıkışmaz’ diyenler olur. Yani devlet büyüklerimiz, bize, yıkıldığında nasıl yardımcı olacaklar? Dükkanımızın aynısını geri yerine getirecekler mi? Yani esnaf olarak şu anda sıkıntıdayız."