MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri dün akşam, Samsun Tabip Odası’nda bir araya gelerek 6 liradan 20 liraya yükseltilen yemek ücretlerine tepki gösterdi. Samsun Tabip Odası Tıp Öğrencileri Kolu Sözcüsü Süleyman Taha Kılıç, “Yıllar geçtikçe bize verilen porsiyonların azalması ve buna rağmen yemek fiyatlarının devamlı artışı kabul edilemez bir durumdur. Yemekhane masasından doymadan kalkmak istemiyoruz. Ekonomik sıkıntıların en çok etkilediği biz öğrencilerin yemek fiyatlarına bu denli bir zam gelmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri yemek ücretlerine yüzde 250'den fazla zam yapılarak 6 liradan 20 liraya yükseltilmesine tepki gösterdi. Samsun Tabip Odası Tıp Öğrencileri Kolu Dönem Sözcüsü Süleyman Taha Kılıç, şunları söyledi:

"ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN İNTİHAR NEDENİ GEÇİM SIKINTISI"

"25 Eylül 2023 günü Ondokuz Mayıs Üniversitesi yemekhane ücretine yüzde 250’den fazla zam yapılmıştır. 6 lira olan yemek ücreti tek zam ile 20 lira olmuştur. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının çok üstünde yapılan bu zam için herhangi bir gerekçe gösterilmemiştir. Bölgemizde faaliyet gösteren hiçbir üniversitede bu denli bir artış olmamışken, diğer üniversitelerden daha çok imkana sahip üniversitemizde yapılan bu zam öğrencilerde hayal kırıklığı yaratmıştır. Yıllar geçtikçe bize verilen porsiyonların azalması ve buna rağmen yemek fiyatlarının devamlı artışı kabul edilemez bir durumdur. Yemekhane masasından doymadan kalkmak istemiyoruz. Ülkemizde üniversite öğrencilerinde artan intihar olaylarının nedenlerinden biri geçim sıkıntısıdır. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntıların farkındayız fakat bu ekonomik sıkıntıların en çok etkilediği biz öğrencilerin yemek fiyatlarına bu denli bir zam gelmesini kabul etmiyoruz. Yetkilileri yemek kalitesini ve fiyatını gözden geçirmesi için vicdana ve göreve davet ediyoruz."