CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sayın Cumhurbaşkanı’na çağrı yapıyorum Hazine arazisi olarak köylerde olan tarıma elverişli araziler imara açılmamalı buralar orada yaşayan köy halkına eğer satış gerçekleştirilecekse gerçekleştirilmeli, tarımsal destekler artırılarak o bölgede ürün desenine göre en verimli olacak ürün neyse onun sürdürülebilirliği sağlanmalıdır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Hazine’ye ait tarım arazilerin yabancılara satışının durdurulmasını istedi. Gürer, Ankara'nın Polatlı ilçesine bağlı Yassıhöyük Gordion bölgesinde yaşayan yurttaşlarla düzenlediği toplantıda, özetle şunları söyledi:

“Aralarında şeker fabrikalarının bulunduğu, enerji şirketlerinin bulunduğu, limanların yer aldığı ve bazı kamuda kalan varlıklarının da satışının gerçekleştirileceği yeni bir özelleştirme süreci başlamış bulunuyor. Amaç kamunun yükünü azaltıp fayda sağlamaktı ama satılanlardan sonra ekonominin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında çok da önemli bir değişim olmamış.

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle ülkemizin tarım arazileri başta yabancılar olmak üzere el değiştiriyor. 30 milyon metre kare tarım arazisi yabancılara satılmış. Son dönemde çıkarılan düzenlemeyle Hazine’ye ait arazilerin satışı yönünde uygulama başlatıldı. Hazine’ye ait tarım arazilerini 3 yıldan fazla kiralayan ya da oranın halkına satışı yapılacağı yönünde bir düzenlemeye gidildi. Ama bu uygulama gerçekleşmedi. Çoğu bölgede köylere ait araziler köyün dışındaki alıcılara verildi. Önemli bir bölümü verimli araziler. Bunun yanlış olduğunu dile getirdik.

“CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRI YAPIYORUM HAZİNE ARAZİSİ OLARAK KÖYLERDE OLAN TARIMA ELVERİŞLİ ARAZİLER İMARA AÇILMAMALI”

Hem sit alanı olan hem tarımsal arazi olarak kullanılan hem de imara açıldığında bölgenin yapısal değişimine yol açıp doğa dengesini bozacak kırsaldaki yaşamı daraltacak yerlerdeki uygulamaları geri çekin. Köy halkına sormadan iş yapmayın. Kamuya ait varlıkların korunmadığı gibi orada yaşayanlara ait değerlerin de yok edilmesi ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. Sayın Cumhurbaşkanına çağrı yapıyorum Hazine arazisi olarak köylerde olan tarıma elverişli araziler imara açılmamalı buralar orada yaşayan köy halkına eğer satış gerçekleştirilecekse gerçekleştirilmeli, tarımsal destekler artırılarak o bölgede ürün desenine göre en verimli olacak ürün neyse onun sürdürülebilirliği sağlanmalıdır."

 

 

Kaynak: anka