CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, uluslararası haber ajansı Sputnik Türkiye’de süren grevin 19. gününde Ankara Bürosu önünde grev yapan gazetecilere destek ziyaretinde bulundu. Konuralp, “Burada sadece bir grev yok aynı zamanda sendikalı olduğu gerekçesiyle ve ardından da greve çıktıkları gerekçesiyle işten atılan gazeteci arkadaşlarımızın onurlu duruşları da var. Haliyle ‘Sen nasıl sendikalı olursun? Nasıl greve çıkarsın’ denilerek aynı zamanda bir cezalandırılma yoluna gidilmiştir. Bu da bir anayasal suçtur. Yabancı bir medya kuruluşunun Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde anayasal bir suç işleme cüretinde bulunmaması gerekir. Siyasi iradenin de bu cürete karşı durması gerekir” dedi.  

2. ANKARA GÜZELLİK FUARI BAŞLADI. FEDERASYON BAŞKANI BAYRAM KARAKAŞ: “SEKTÖRLE CAMİAYI BULUŞTURMAK ÇOK GÜZEL” 2. ANKARA GÜZELLİK FUARI BAŞLADI. FEDERASYON BAŞKANI BAYRAM KARAKAŞ: “SEKTÖRLE CAMİAYI BULUŞTURMAK ÇOK GÜZEL”

TGS, Sputnik Türkiye yönetimi ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı almıştı. Kararın ilanından sonra Sputnik Türkiye, TGS üyesi 24 çalışanını işten çıkarmıştı. Grev, 19’uncu gününde devam ediyor.

CHP Ankara Milletvekili ve eski Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Okan Konuralp, grevdeki gazetecileri ziyaret etti. Konuralp, gazetecilerle sohbet ettikten sonra, ANKA Haber Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

Sevgili meslektaşlarımın bugün 19’uncu gününe ulaşmış olan Sputnik grevine dayanışmamı göstermek için geldim. Bu grev son derece değerlidir. Türkiye gazetecilik, basın, medya tarihi açısından göreceksiniz önemli bir grev olarak tarihe geçecektir ve istenilen sonuca ulaşacaktır. Çünkü gazetecilik mesleği hayatın ve yaşamın hiçbir alanında teslim olmamak üzerinden kendini var eden bir meslektir. Halk haber alma hakkını bu sevgili meslektaşlarımız aracılığıyla kullanırlar. Ben de bir gazeteci olarak kendileriyle bu dayanışma duygularımı göstermek için buraya geldim.

“MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SENDİKALAR LEHİNE BİR POZİSYON ALMALIDIR DEVLET VE SİYASİ İRADE”

Hangi basın kuruluşu olursa olsun gazetecilerin o basın kuruluşlarının gazetecilerin o basın kuruluşlarının çatısı altında sendikalı olarak çalışmaları bir zorunluluk haline getirilmelidir. Bunun üzerinde bir tartışma yürütülmemelidir. Tüm gazete çalışanları sendikalı olmalıdır. Sendikal mücadelenin önündeki tüm engellerinde kaldırılması adına meslek örgütleri ve sendikalar lehine bir pozisyon almalıdır devlet ve siyasi irade.

“YABANCI BİR MEDYA KURULUŞUNUN TÜRKİYE CUMHURİYETİ TOPRAKLARI İÇİNDE ANAYASAL BİR SUÇ İŞLEME CÜRETİNDE BULUNMAMASI GEREKİR...SİYASİ İRADENİN DE BU CÜRETE KARŞI DURMASI GEREKİR”

Burada sadece bir grev yok aynı zamanda sendikalı oldukları gerekçesiyle ve ardından da greve çıktıkları gerekçesiyle işten atılan gazeteci arkadaşlarımızın onurlu duruşları da var. Haliyle ‘Sen nasıl sendikalı olursun? Nasıl greve çıkarsın’ denilerek aynı zamanda bir cezalandırılma yoluna gidilmiştir. Bu da bir anayasal suçtur. Yabancı bir medya kuruluşunun Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde anayasal bir suç işleme cüretinde bulunmaması gerekir. Siyasi iradenin de bu cürete karşı durması gerekir. Umut ederim ki en kısa sürede bu sendikal mücadelenin bir sonucu olarak bu grev suhuletle sonuçlanır ve arkadaşlarımız da geri döner, haberlerini yapmaya devam eder.”