Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK), afet bölgesindeki deneyimlerini paylaşmak üzere OBAK gönüllüleri ile bir araya geldi. 

Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK), afet bölgesindeki deneyimlerini paylaşmak üzere OBAK gönüllüleri ile bir araya geldi. 

Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, gönüllüleriyle bir araya geldi. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, OBAK Ekibi ile çok sayıda OBAK gönüllüsü katıldı. OBAK lideri Ercan Temel, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesi Antakya’da katıldıkları arama-kurtarma çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

Toplantının açılış konuşmasını ise Başkan Kurt yaptı. Türkiye’nin ciddi bir deprem ve felaket yaşadığına dikkat çeken Kurt, felaketler sonrasında da Türkiye’nin nelere ihtiyacı olduğunun net bir biçimde görüldüğünü kaydetti. Arama-kurtarma ekiplerinin bu ihtiyaçların başında geldiğini belirten Kurt, şunları söyledi:

“Yaklaşık iki yıl önce OBAK’ı kurarak Eskişehir’de bir adım attık. İyi bir çalışma sonucunda somut olarak ciddi görevler yapan bir kurum ortaya çıktı. Kahramanmaraş merkezli deprem sırasında yaptığı çalışmalarla başarılı bir sonuç elde etti. 18 canı enkaz altından kurtardı. Allah göstermesin bundan sonra Eskişehir’de bir felaket olduğunda, sürecin sivil toplum örgütleri tarafından organize edilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Resmi kurumlar işe başlamak için bir yerlerden talimat bekliyordu. Resmi kurumlar belirli prosedürü aşmadan işe başlayamıyor, ama sivil toplum örgütleri dernekler ve diğer çalışanlarla birlikte çok daha kolay hareket etme şansına sahip. O nedenle de bu işin yaygınlaşması gerektiğini düşünüyoruz. Hem OBAK’ın tanıtılması hem de bundan sonraki dönemde mahallelerde oluşturulacak gönüllülerle ne işler yapılabileceği konusunda akıl yürütmemiz gerekiyor. Birlikte değerlendirelim. Bizim, 23 mahallede mahalle meclisimiz, 17 mahallede de halk merkezimiz var. Her mahallenin de mutlaka sorunları olacak. Nasıl bir çalışma yapılırsa bu işi daha yaygınlaştırıp, sivilleştiririz? Felakete uğrayan örneğin deprem ya da yangına uğrayan insanların kurtarma çalışması yapması kadar zor bir şey yoktur. Bu işi bilen, profesyonelce yaklaşabilen, soğukkanlı bir biçimde olaylara müdahale edebilen insanları yetiştirmek gibi bir görevimiz olduğunu düşünüyorum. Çökmüş bir mahallede insanlar nerede, nasıl toplanacak bilmek gerekir. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda OBAK ile birlikte eylem ve işlem yapma düşüncenize saygı duyuyorum. Teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.”

MAHALLE AFET GÖNÜLLÜSÜ SİSTEMİ KURULACAK

Başkan Kurt’un ardından kürsüye OBAK Ekip lideri Ercan Temel çıktı. Temel, toplantıya katılanlara OBAK’ın çalışmalarını anlattı. Arama-kurtarma ile ilgili bilgi de veren Temel, sadece enkazda değil, su üstünde ve altında, doğada ve kentsel alanda arama-kurtarma çalışmaları yaptıklarını aktardı. Mahallelerde ‘MAG’ adını verdikleri ‘Mahalle Afet Gönüllüsü’ sistemi kuracaklarını kaydeden Temel, toplantıya katılan gönüllülerin sorularını cevaplandırdı. 

Katılımcılar toplantı sonrasında OBAK’a kayıt yaptırarak, OBAK gönüllüsü oldu.