Tüm yurdu sarsan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası vatandaşlar yardım için tek yürek oldu. Ödemiş Belediyesi, yaraların sarılmasına katkı sunmak için başlattığı yardım kampanyası büyük destek gördü.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde Pazartesi günü saat 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğünde deprem Kahramanmaraş ve çevresindeki 9 ilde yıkımlara yol açtı. Ödemiş Belediyesi tüm imkanlarını seferberlik için hazır duruma getirirken yaraların sarılmasına katkı sunmak için yardım kampanyası başlattı.

KUMBARASINDA BİRİKTİRDİĞİ PARAYI GETİRDİ

Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünce eski otogardaki kahvehanede oluşturulan Yardım Merkezi'ne vatandaşlar akın etti. Kimi üreticiler patatesini getirdi, kimi vatandaşlar mutfağındaki zeytinyağını paylaştı. 10 yaşındaki Bartu Yurdaşan’ın kumbarada harçlıklarından biriktirdiği parayı deprem bölgesine ulaştırılmak üzere bağışlaması duygulandırdı.

Eski otogardaki Yardım Merkezi’nin yanı sıra Belediye Kültür Merkezi'ne, Belediye Sosyal Tesislerine, 9 eski beldedeki hizmet binalarına ve muhtarlıklara da yardımların getirilebildiği kampanya sürüyor. Hayırseverler ayrıca Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekiplerine 0 232 544 20 30 numaralı telefondan ulaşabiliyor.

“EVİNDEKİ ZEYTİNYAĞINI GETİREN DE VAR”

Ödemişlilerin yine büyük bir dayanışma örneği sergilediğini aktaran Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, şunları söyledi:

“Ülke olarak büyük bir felaketin acısını yaşıyoruz. Yüreğimiz, dualarımız deprem bölgesinde. Gönül olarak yanlarında olsak da o acıyı yaşayanların durumları çok farklı. Bir yandan soğuk mevsim koşulları da zor bir dönem yaşatıyor. Acıları paylaşmakta Türk Halkı ile dünya yüzeyinde eş bir ulus yoktur. Milletçe en büyük gücümüz dayanışmamız. Sabah yaptığımız toplantı sonrası gerçekleştirdiğimiz çağrılar sonrası hemşehrilerimiz büyük bir duyarlılık sergilediler. Yardımlar gelmeye devam ediyor. Hayırseverlerimizin, odalarımızın, kooperatiflerimizin büyük destekleri söz konusu. Tüm kurumlarımızla iş birliği içinde AFAD ve Büyükşehir Belediyelerimiz kanalıyla yardımları ulaştıracağız. Battaniye, çorap, eldiven, bere, ısıtıcı ve diğer hijyen ürünleri gibi alanlar öncelikli ihtiyaçları oluşturuyor. Kumbarasındaki parasını getiren çocuğumuz olmuş. Bu aslında bir para değil, bu bir sevgi. Biz de bu sevgiyi oraya iletip yaralara merhem olmasını sağlayacağız. Mandıracılarımız peynirlerini getirmiş, üreticimiz patatesini getirmiş, evindeki zeytinyağını getiren de var. Çocuk bezi, çocuk maması, hasta bezi, hijyen ürünlerini getiriyor hemşehrilerimiz. Örnek bir duyarlılık ve dayanışma. Yardımlar bir noktadan bölgeye ulaştırılacak. Bununla ilgili Tunç Soyer Başkanımızın öncülüğünde toplantı yaptık. AFAD’ın koordinesinde İzmir’in yardımlarını tek noktadan bölgeye yönlendireceğiz.

“GÖNÜL İLETİSİ OLARAK ULAŞTIRACAĞIZ”

Acıların hafifletilmesi adına bu kampanyaya destek veren her bir hemşerime çok teşekkür ediyorum. Burada yardımların kabul işlemlerinde görev yapan çalışma arkadaşlarımıza ve gönüllülerimize de kolaylıklar diliyorum.

Bu güzel yardımları gönül iletisi olarak ulaştırmak üzere var gücümüzle çalışacağız. Gönüllü olup kamyonuyla, TIR’ıyla nakliyeye destek vermek için arayan hemşerilerimiz oldu. Acıları hep birlikte böyle hafifletmek için mücadele edeceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonuyla hareket ediyoruz. Tüm yardımlar Fuar İzmir’de birleştirilip bölgeye sevk edilecek. Hemşerilerimiz de yardımları için 0232 544 20 30 numaralı telefondan bize ulaşabilirler.

Afette yitirdiğimiz yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kurtarma ekiplerimize kolaylıklar diliyorum. Bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”