TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde, bizlere bu mukaddes vatanı emanet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı bayrağımız için şehit olan tüm Millî Mücadele kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum" dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin yıl dönümü dolayısıyla X (Twitter) hesabından bir mesaj yayınladı. Kurtulmuş'un mesajı şöyle:

SİVAS KATLİAMININ FİRARI SANIĞI MURAT SONGUR’UN ALMAN İSTİHBARATINDA SİCİL NUMARASININ OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGEYE ANKA ULAŞTI. AVUKAT ERDEM: "BU KİŞİ HEM ALMAN, HEM DE TÜRKİYE İSTİHBARATINDA GÖREV YAPTI" SİVAS KATLİAMININ FİRARI SANIĞI MURAT SONGUR’UN ALMAN İSTİHBARATINDA SİCİL NUMARASININ OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGEYE ANKA ULAŞTI. AVUKAT ERDEM: "BU KİŞİ HEM ALMAN, HEM DE TÜRKİYE İSTİHBARATINDA GÖREV YAPTI"

"Sivas Kongresi, manda ve himayenin kesin olarak reddedildiği, aziz milletimizin hürriyet, istiklâl ve istikbâl mücadelesi verdiği o çetin günlerin ve Millî Mücadele'nin dönüm noktalarından biridir.

Sivas Kongresi’nin çok önemli bir ilkesi, hatta davası ve mefkuresiydi bağımsızlık…

Millî irade, bağımsızlık ve Misak-ı Millî ruhunu Millî Mücadele’mizin yol haritası olarak tanzim eden Sivas Kongresi’nde tam bağımsız Türkiye’nin yolu açılmış, tarihimizin en zor dönemlerinde Millî Mücadele'ye karargâh olan, Kurtuluş Savaşı’nı da yönetecek ilk Meclisimizin de temelleri atılmıştır.

Misak-ı Millî'nin millet için büyük bir şeref ve ayağa kalkarak bağımsızlık savaşı vermek adına en yüksek değerler manzumesi olduğu, Sivas Kongresi’nde en gür sesle tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Biliyoruz ki; 104 yıl evvel şanlı ecdadımızın yaktığı bağımsızlık meşalesi, emin adımlarla yürüdüğümüz ‘Güçlü ve Büyük Türkiye’ yolumuzu aydınlatıyor...

Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde, bizlere bu mukaddes vatanı emanet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı bayrağımız için şehit olan tüm Millî Mücadele kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum.

Ruhunuz şâd olsun…"