TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Lozan Antlaşması’nın TBMM’de kabulünün 100’üncü yıl dönümüne ilişkin, “Çetin koşullar altında imzalanan Lozan Barış Antlaşması, aslen Anadolu’yu çeşitli cephelerden sonra masa başında da kurtarabilme savaşımızdır. Lozan Barış Antlaşması'yla Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktaki temeli atılırken onu asırlar sonrasına güçlü bir şekilde hazırlayabilmek için ciddi bir mücadele verilmiş; bu mücadele neticesinde dünya devletleri içinde belirlenen yerimiz geride bıraktığımız yüz yıllık süreçte önemli tecrübe ve kazanımlarla pekişmiştir” dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Lozan Antlaşması’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından mesaj yayınladı. Kurtulmuş’un mesajı şöyle:

DEVLET BAHÇELİ: "CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'NİN DOĞASIYLA UYUMLU BİR ANAYASAYI ÜLKEMİZE KAZANDIRMAKTIR. SİYASİ PARTİLER DESTEKLEYİCİ BİR TUTUM İÇİN HAREKET ETMELİDİR" DEVLET BAHÇELİ: "CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'NİN DOĞASIYLA UYUMLU BİR ANAYASAYI ÜLKEMİZE KAZANDIRMAKTIR. SİYASİ PARTİLER DESTEKLEYİCİ BİR TUTUM İÇİN HAREKET ETMELİDİR"

“LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NDE BUNDAN TAM 100 YIL ÖNCE ONAYLANDI”

“Destansı bir zaferle taçlanan Millî Mücadele’nin neticesinde kurduğumuz Cumhuriyetin en önemli hukuki metinlerinden biri olan Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bundan tam 100 yıl önce onaylandı. Gazi Meclisimiz, Millî Mücadele'ye karargâh olmanın yanı sıra devlet kuran bir Meclis olmanın dünya çapındaki özgünlüğüyle ülkemizi işgal ve paylaşım antlaşması olan Sevr’i yırtıp tarihin çöplüğüne atmıştır.

Çetin koşullar altında imzalanan Lozan Barış Antlaşması, aslen Anadolu’yu çeşitli cephelerden sonra masa başında da kurtarabilme savaşımızdır. Lozan Barış Antlaşması'yla Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktaki temeli atılırken onu asırlar sonrasına güçlü bir şekilde hazırlayabilmek için ciddi bir mücadele verilmiş; bu mücadele neticesinde dünya devletleri içinde belirlenen yerimiz geride bıraktığımız yüz yıllık süreçte önemli tecrübe ve kazanımlarla pekişmiştir.

“CUMHURİYETİMİZİN İLELEBET PAYİDAR OLMASI EN BÜYÜK HEDEFİMİZ VE GAYRETİMİZDİR”

Türkiye özellikle son yirmi yıllık zaman zarfında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünya liginde yeniden söz sahibi olan, Cumhuriyetimizin ikinci asrını ‘sözü güçlü, gücü tesirli’ Türkiye’nin Yüzyılı yapma hedefiyle geleceğe umut ve güvenle bakan bir ülke konumuna gelmiştir. Ülkemizin kuruluşuna özverisi ve kahramanlığıyla öncü olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Millî Mücadele kahramanlarını rahmetle ve şükranla yâd ediyor, bu anlamlı gün vesilesiyle kurulduğu günden bu yana Meclisimizde halkın iradesini taşıma sorumluluğunu itinayla yerine getiren vekillerimize de şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olması en büyük hedefimiz ve gayretimizdir.”