CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Namık Tan, İstanbul Büyükşehir Belediye’nin (İBB) ev sahipliğinde yapılacak Yaratıcı Şehirler Ağı Konferansı’nın (UCCN) iptal edilmesine ilişkin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a, “Bakanlığınızın önergeye konu olan UCCN Konferansı’na ‘ev sahipliği yapılamayacağını’ bildirmesinin gerekçesi nedir? UNESCO Daimi Temsilciliğimize ‘Türkiyeli yetkililerin ev sahipliği yapamayacağı’ bildiriminde bulunma talimatı doğrudan sizin tarafınızdan mı verilmiştir? Size ait değilse kararın alınmasında Bakanlığınızın hangi personelinin tasarrufu mevcuttur” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Namık Tan, İBB ev sahipliğinde yapılacak Yaratıcı Şehirler Ağı Konferansı’nın (UCCN) Dışişleri Bakanlığı tarafından iptal edilmesini TBMM gündemine taşıdı. Konuya ilişkin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde Tan, şunları kaydetti:

“KONFERANS KÜRESEL, ULUSAL VE YEREL DÜZEYDE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYI DESTEKLEMEKTEDİR”

“Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) tarafından 2004 yılından bu yana düzenlenen Yaratıcı Şehirler Ağı Konferansı, şehirlerin uluslararası düzeyde tanıtımına ve gelişimine katkı sağlamayı amaçlamasının yanı sıra, küresel, ulusal ve yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınmayı desteklemektedir ve bu açıdan önemlidir.

UCCN’nin 295 üyesi, edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları alanlarında örnek niteliktedir; Afyon, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kırşehir ve Kütahya, ülkemizi UCCN’de temsil eden şehirler arasında yer almaktadır.

UCCN'ye 2017 yılında tasarım alanında giren İstanbul’un, ilk olarak 2021'de düzenlenecek konferansa ev sahipliği yapması planlanmaktaydı; Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen konferans, bu yıl 11-15 Eylül 2023 tarihlerinde İBB'nin ev sahipliğinde düzenlenecekti.

UNESCO tarafından yapılan ve medyaya yansıyan açıklama, İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşecek ve yalnızca İstanbul’un değil; Türkiye’nin de tanıtımı açısından büyük önem taşıyan konferans, Bakanlığınızın onay vermemesi nedeniyle iptal edildiğini iddia etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan UCCN başvurusunun ardından, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı UNESCO Daimi Temsilciliği'ne bildirimde bulunulduğu; ancak Daimi Temsilciliğin 10 Ağustos günü UNESCO Sekreteryası’na konferansın İstanbul'da düzenlenmeyeceğini ilettiği bilgisi de ayrıca paylaşıldı.”

“UCCN KONFERANSI’NA AKP’Lİ BELEDİYELER TARAFINDAN EV SAHİPLİĞİ BAŞVURUSU YAPILMIŞ MIDIR?”

Tan, Bakan Fidan’a şu soruları yöneltti:

- “Bakanlığınızın önergeye konu olan UCCN Konferansı’na ‘ev sahipliği yapılamayacağını’ bildirmesinin gerekçesi nedir?

KILIÇDAROĞLU, ENGELLİ BİREYLERLE BİR ARAYA GELDİ: "BUGÜN BİNLERCE ENGELLİ KADROSU BOŞSA O ZAMAN SOSYAL DEVLET GÖREVİNİ YAPMIYOR DEMEKTİR" KILIÇDAROĞLU, ENGELLİ BİREYLERLE BİR ARAYA GELDİ: "BUGÜN BİNLERCE ENGELLİ KADROSU BOŞSA O ZAMAN SOSYAL DEVLET GÖREVİNİ YAPMIYOR DEMEKTİR"

- UNESCO Daimi Temsilciliğimize ‘Türkiyeli yetkililerin ev sahipliği yapamayacağı’ bildiriminde bulunma talimatı doğrudan sizin tarafınızdan mı verilmiştir? Size ait değilse kararın alınmasında Bakanlığınızın hangi personelinin tasarrufu mevcuttur?

- Çeşitli basın yayın organlarında konferansa bakanlığınızca onay çıkmamasının siyasi baskı kaynaklı olduğu iddia edilmektedir. Bakanlığınızın tarafsızlığına gölge düşüren bu iddialar hakkında resmi bir açıklamada bulunmayı planlıyor musunuz?

- Bakanlığınız UNESCO’ya bu bildirimi yapması konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklı bir talep tarafınıza ulaşmış mıdır? Ulaşmış ise bu talebin gerekçesi nedir? Ulaşmamış ise belediye yetkililerine konferansın iptali konusunda bir açıklama yapmayı planlıyor musunuz?

- UCCN Konferansı’na AKP’li belediyeler tarafından ev sahipliği başvurusu yapılmış mıdır? Yapılması hâlinde, bu başvuruları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ninkiyle aynı gerekçelerle reddedecek misiniz?”