CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir'e “Afetlere dönük BOTAŞ personeli döşemeyle ilgili ya da afet anı, afet sırası ve sonrası için özel bir eğitim veriyor musunuz personelinize? Bu süreçte herhangi bir patlama ve yangınla karşılaştınız mı, 7.7 büyüklüğünde ve 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem sonuçta… Böyle bir şeyle karşılaştınız mı, buna dair personelinizin veya elemanlarınızın yapacağı ne var, buna dair yetiştiriliyor mu” diye sordu.

CHP’nin jeoloji yüksek mühendisi olan Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir'e deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılan çalışmaları sordu. Şevkin şunları söyledi:

MANSUR YAVAŞ: “TÜRK MİLLİYETÇİLERİ, HİZBULLAH'IN OLDUĞU YERE OY VERMEZ” MANSUR YAVAŞ: “TÜRK MİLLİYETÇİLERİ, HİZBULLAH'IN OLDUĞU YERE OY VERMEZ”

“Afetlere dönük BOTAŞ personeli döşemeyle ilgili ya da afet anı, afet sırası ve sonrası için özel bir eğitim veriyor musunuz personelinize? Çünkü gerçekten riskli bir konu gazın varlığı bu süreçte herhangi bir patlama ve yangınla karşılaştınız mı, 7.7 büyüklüğünde ve 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem sonuçta… Böyle bir şeyle karşılaştınız mı, buna dair personelinizin veya elemanlarınızın yapacağı ne var, buna dair yetiştiriliyor mu? Bir de afet bölgesinde diyelim ki bu elemanların enkaz altında kalması durumunda bunları ikame edecek personeliniz hazır olarak bulunduruluyor mu? Çünkü bir elektrik kesintisi gibi değil gerçekten doğalgaz biraz riskli bir konu. Bir de görsellerde gördüğüm kadarıyla çelik borular dahi hasar almış, ne tür hasarlarla karşılaştınız? Marjı ondan mı daha çok yoksa çelik borunun kendisinin kırılması şeklinde bir hasarla karşılaştınız? Fay hatları üzerinde mi bu daha çok meydana geldi gözleminiz nedir yani zeminsel mi?”