AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "EYT bize geldikten sonra Meclis'te 10 günlük bir çalışma süresi gerekir, Bakanlık henüz çalışmayı göndermedi. Bizden bir tarih istemeyin" dedi.

Seçimden sonra, Türkiye'nin en önemli konularından biri Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) idi..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu EYT'de belirsizlikler netleşmiş, yaş sınırı olmayacağı açıklanmıştı..

ALTILI MASA’NIN 11. TOPLANTISI YAKLAŞIK 10 SAAT SÜRDÜ ALTILI MASA’NIN 11. TOPLANTISI YAKLAŞIK 10 SAAT SÜRDÜ

Açıklamaların ardından milyonlarca EYT'li, teklifin yasalaşmasını bekliyor..

Maaşlarını almak için gün sayan vatandaşlar, TBMM çalışmalarını yakın takipte.

Konuyla ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan bir açıklama geldi.

"EYT bize geldikten sonra 10 günlük bir çalışma süresi gerekir"

Bakanlığın henüz çalışmayı göndermediğini belirten Elitaş, "EYT bize geldikten sonra Meclis'te 10 günlük bir çalışma süresi gerekir." dedi.

Vatandaşların endişe etmemesi gerektiğini söyleyen Elitaş, şu ifadeleri kullandı:

"EYT ile ilgili, Sayın Bakanımız geçen hafta açıkladı. Biz bunu bitirdik, artık takdir Yüce Meclis'in dedi. Geçen hafta memur ve emeklilere zam kanunu vardı. Bu hafta oldu o. Keşke biz bunu geçen hafta bitirseydik, pazar günü herkese yüzde 30'luk zammı yansırdı. Eğer o kanunun düzenlemesinin yapmasaydık, 16,48 zam yapılabilecekti, memur dışındakileri ise 15,40 zam yapılabilecekti. Biz bunları değil, yüzde 30'un uygulanmasıyla ilgili kanun şartı vardı. Cuma günü eğer kanunu yasalaştırmış olsaydık, pazar günü herkesin hesaplarına geçecekti. 15'inde yetişme ihtimali yok gibi. Sistem zaman alabilir.

"Çalışmaları bitireceğiz ama bizden bir tarih istemeyin"
Gelecek hafta cuma günü gecikmeyle olabilir. Önümüzdeki hafta bunu görüşmeyi planlıyoruz.  Arkasından Uludağ Alan Başkanlığı ile ilgili kanun teklifi var, uluslararası sözleşmeler var. Enerji ve Sanayi Bakanlığı'nın OSB'lerle ilgili düzenlemeleri var.

Odalar Birliği ile ilgili düzenlemelerden sonra EYT ile ilgili çalışma da teknik yönden belli bir zaman alacaktır. Henüz Bakanlığımız bizimle bu konuyu konuşmadı, onlar da herhalde kanun tekniğine uygun çalışma yapacaklar. EYT ile ilgili çalışmayı bitireceğiz ama bizden bir tarih istemeyin. Muhalefet 20 kişiyle TBMM'yi tıkayabiliyor."