Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından derlenen Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS), aralık ayında 0,2 puan artarak 53,3 değerine yükseldi. Bu dönemde endeks, sanayi sektöründe önceki aya göre 6,3 puan azalarak 52,6 oldu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından derlenen Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS), aralık ayında 0,2 puan artarak 53,3 değerine yükseldi. Bu dönemde endeks, sanayi sektöründe önceki aya göre 6,3 puan azalarak 52,6 oldu.

MÜSİAD, 2022 Aralık ayına dair SAMEKS Bileşik Endeksi verilerini bugün açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, aralık ayında 0,2 puan artarak 53,3 değerine yükseldi.

SANAYİ SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ ARALIKTA 6,3 PUAN AZALDI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 2022 yılı aralık ayında, bir önceki aya göre 6,3 puan azalarak 52,6 oldu.

YENİ SİPARİŞLER 11,7 PUAN BİRDEN AZALDI

Bu dönemde sanayi sektöründe yeni siparişler, önceki aya göre 11,7 puan birden azalarak 49,0 puan seviyesine geriledi. Bu, endeksteki ivme kaybının başat faktörü oldu.

GİRDİ ALIMLARI ALT ENDEKSİ 2,7 PUAN AZALDI

Yeni siparişlerdeki azalışa bağlı olarak, girdi alımları alt endeksi de önceki aya kıyasla 2,7 puan ivme kaybetti. Bununla birlikte, 65,0 puanla pozitif görünümünü sürdürdü. Bu gelişmelere bağlı olarak üretim alt endeksi, önceki aya göre 3,8 puan azalarak 53,7 seviyesine gerilemiş olsa da referans değer üzerindeki seyri yılın son ayında da sürdürdü.

NİHAİ MAL STOKU ALT ENDEKSİ 42,2 PUAN GERİLEDİ

Nihai mal stoku alt endeksi, önceki aya göre 6,5 puan azalarak 42,2 puan seviyesine geriledi. Tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi, 3,6 puan azalarak 50,0 puan seviyesine indi.

İSTİHDAM ALT ENDEKSİ 2,8 PUAN ARTTI

İstihdam alt endeksi, 2,8 puan artarak 53,7 puan seviyesine yükseldi. 52,6 puanla Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi 50 referans değeri üzerindeki seyrini üst üste 17’nci ayına taşırken sektördeki genişleme, yılın dördüncü çeyreğinin tamamına yayıldı.

HİZMET SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ 2,7 PUAN ARTTI  

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi ise 2022 Aralık ayında önceki aya göre 2,7 puan artarak 53,6 seviyesine yükseldi.

İŞ HACMİ ALT ENDEKSİ 6 AY SONRA REFERANS DEĞERİN ÜZERİNE ÇIKTI

Bu dönemde iş hacmi alt endeksi, önceki aya göre 4,1 puan artış kaydederek 50,1 puan seviyesine yükseldi. Böylece, 6 aylık aradan sonra yeniden referans değer üzerine çıktı.

SATIN ALIMLAR ARTMAYA DEVAM ETTİ

Hizmet sektörü genelinde satın alımlar artışını sürdürdü. Alt endeks, önceki aya göre 1,6 puan artarak 66,1 seviyesine yükseldi.

NİHAİ MAL STOKU ALT ENDEKSİ YÜKSELDİ

Nihai mal stoku alt endeksi, önceki aya göre 8,0 puan artarak 53,6 puan seviyesine yükseldi.

TEDARİKÇİLERİN TESLİMAT SÜRESİ ALT ENDEKSİ YÜKSELDİ

Tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi, 1,4 puan artarak 50,4 seviyesine yükseldi. Bu oran, firmaların mal tedarikleri ve stoklarına yönelik olumlu seyre işaret etti.

İSTİHDAM ALT ENDEKSİ ÖNCEKİ AYA GÖRE AZALDI

PERYÖN’de 4 kadın başkan dönemi PERYÖN’de 4 kadın başkan dönemi

İstihdam alt endeksi ise önceki aya göre 2,7 puan azalarak 48,8 puan seviyesine geriledi. Bu veri, aralık ayında hizmet sektörü genelinde işgücü kaybı olduğuna işaret etti. Söz konusu gelişmeler neticesinde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 53,6 seviyesine yükselerek olumlu görünümünü aralık ayında da sürdürdü.

Verilere dair yayınlanan raporda şu değerlendirme yapıldı:

“SAMEKS 2022 YILINI POZİTİF SEVİYEDE KAPATTI: Ekim ve kasım aylarında 50 referans değeri üzerinde gerçekleşerek dördüncü çeyrekte ekonomik aktivitenin canlı görünümüne işaret eden SAMEKS, aralık ayında da artışını sürdürmüş ve 2022 yılını pozitif seviyede kapatmıştır.

HİZMET SEKTÖRÜ ÖNCEKİ AYA GÖRE İVME KAYBETTİ: Bu dönemde hizmet sektörüne ilişkin iş hacminin 6 ay aradan sonra artış kaydetmesi dikkat çekerken önceki aya göre ivme kaybetti.

SAMEKS BİLEŞİK ENDEKSİ POZİTİF BÜYÜME SÜRECİNE İŞARET ETTİ: Sanayi sektörüne ilişkin üretim artmaya devam etti. Böylece yılın son çeyreğini 53,4 puanlık ortalamasıyla geride bırakan SAMEKS Bileşik Endeksi, Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme sürecinin devam ettiğine işaret etti.”