Muratpaşa Belediyesi'nin kültür-sanat dergisi AntSanat'ın 6’ncı sayısı ‘deprem’ temasına ayrıldı. 

Muratpaşa Belediyesi'nin kültür-sanat dergisi AntSanat'ın 6’ncı sayısı ‘deprem’ temasına ayrıldı. 

Muratpaşa Belediyesi’nin kültür ve sanat yayını AntSanat’ın 2023 Bahar sayısı okuyucusuyla buluştu. 88 sayfalık derginin 6’ncı sayısı depreme ayrıldı. Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik Anadolu’da antik dönemde yaşanan, kent tarihçisi Hüseyin Çimrin de Antalya’da yaşanan depremleri AntSanat için yazdı.

Prof. Dr. Çevik’in yazısı ‘Arkeoloji ve tarihte deprem gerçeği: Mesele sarsılmak değil yıkılmamak’ başlığını taşıdı. Prof. Dr. Çevik yazısında Likya ve Pamfilya’da depremin neden olduğu yıkımları anlatırken 68 yılında Myra ve Patara’yı vuran tsunaminin, Arykanda stadyumu ve tiyatrosunun yıkıldığı depremin, bugünün batık şehirleri Kekova ve Simena’nın hikayelerine yer verdi.

Dergide kent tarihçisi Hüseyin Çimrin’in Antalya bölgesinde kaydı tutulan depremlere ilişkin yazısı da yer aldı. Çimrin’in yazısında; 1911’de Antalya’da yaşanan 6,1 büyüklüğündeki depremde Yivli Minare’nin şerefesinin yıkıldığı belirtilirken 23 Mart 1966’da Antalya iskelesinde denizin iki metre çekildiği anlatıldı.