Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konya Akşehir’de Büyük Yörük Türkmen Buluşması’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu işaret ederek, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında 14 Mayıs’ta Allah’ın izniyle sizlerin desteği ile Cumhurbaşkanımız olarak göreceğimiz sayın Genel Başkanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konya Akşehir’de Büyük Yörük Türkmen Buluşması’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu işaret ederek, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında 14 Mayıs’ta Allah’ın izniyle sizlerin desteği ile Cumhurbaşkanımız olarak göreceğimiz sayın Genel Başkanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Konya Akşehir’de Büyük Yörük Türkmen Buluşması'na katıldı. Zekai Baloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte önce; Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, yöre oyunlarını sergiledi.

Kendisi de yörük olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yörük kültürü üzerine bir konuşma yaptı. Böcek'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

"İHANETİ DE GÖRDÜLER MERTLİĞİ DE: Genel Başkanımızım, ata toprağında, Akşehir’de olmanın mutluluğu ile sizleri selamlıyorum. Genel Başkanım, sizin atanız, Mahmut Ayrani’nin yurdunda, ata topraklarımızda bir arada olmanın mutluluğunu duyuyorum. Bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş yörükler bu coğrafyaya inançları, kültürleri, ellerindeki yaşam ustalıkları ile çok değerli bir miras bıraktılar. Beylikler, devletler, imparatorluklar kurdular. Savaştılar, ürettiler. İhaneti de gördüler mertliği de gördüler.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN RUHUNDA YATAN KÖZDÜR: Söğüt’ten Domaniç’e Menteşe’den Teke iline, sancaktan vilayetine il il, oba oba, dağ bayır, köşe bucak, tepe koyak bu coğrafyayı vatan kıldılar. Yörüklük bir ırk, mezhep değil bir kültürdür. Doğa ile barışık, tüm canlılara saygı duyan bir yaşam biçimidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ruhunda yatan közdür. Bu kültür, arşivlenerek değil, korunarak yaşatılmalı. Dünü bugüne, bugünü yarına bağlayarak masalıyla, türküsüyle, isyanı ve öfkesiyle geleceğe aktarılmalıdır. Bu kültürü yaşatmak için anlamak. Anlamak için bilmek zorundayız. Edirne’den Ardahan’a, Akşehir’den Antalya’ya ülkenin dört bir yanına tespih taneleri gibi dağılan bu güzel toprakları yurt, vatan kılan yörüklerin tarihleri, kültürleri ve üretim biçimleri daha yakından bakmak, bıraktıkları mirası geleceğe taşımak için yola çıktık.

HER KONUDA DESTEK OLMAK BOYNUMUN BORCUDUR: Yörük çocuğu olarak doğup büyüdüğüm Antalya’da yörük kültürünü bizzat yaşamış, yaylalara göç etmiş, keçi otlatmış, inek gütmüş, kıl çadırlarda yaşamış şanslı insanlardan birisiyim. Torosların evladı diyerek beni bağrına basan yörük kardeşlerime her konuda destek olmak boynumun borcudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Gidin Toros dağlarına bakın, eğer orada bir yörük çadırı görürseniz ve çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ demişti.

CHP’NİN “DEPREM BÖLGESİNDEKİ MOLOZLARIN DÖKÜLMESİNİN ÇEVREYE VE CANLILARA VERDİĞİ ZARARLARIN ARAŞTIRILMASI” ÖNERİSİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ CHP’NİN “DEPREM BÖLGESİNDEKİ MOLOZLARIN DÖKÜLMESİNİN ÇEVREYE VE CANLILARA VERDİĞİ ZARARLARIN ARAŞTIRILMASI” ÖNERİSİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

GENEL BAŞKANIMIZIN ÖNDERLİĞİNDE AKŞEHİR'DEN YAYMAYA DEVAM EDİYORUZ: Ne mutlu bize Toroslarda tütün bu dumanı Antalya’dan tüm dünyaya yaymak için geçen yıl sizlerle beraber Uluslararası Yörük Festivali’nin birincisi büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirmiştik. Bu yıl ikincisini 27-30 Nisan inşallah sizlerle beraber Türki cumhuriyetler dahil olmak üzere tüm yörüklerle Antalya’mızda buluşacağız. Bugün de yörük ateşini sayın Genel Başkanımızın ata toprağında, önderliğinde Akşehir’den yaymaya devam ediyoruz.

CUMHURBAŞKANIMIZ OLARAK GÖRECEĞİMİZ GENEL BAŞKANIM: Büyük Yörük Türken Buluşması’na katılımları ile bizi onurlandıran, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında 14 Mayıs’ta Allah’ın izniyle sizlerin desteği ile Cumhurbaşkanımız olarak göreceğimiz sayın Genel Başkanım… Milletvekillerim, kıymetli yol arkadaşlarım, kıymetli yörük kardeşlerim… Bu organizasyonda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Sevgiyle, Cumhuriyet ile Atatürk ile kalın."