ESMA TURAN

Muğla’nın Menteşe ilçesinde hidrojen gazı üretim ve dolum tesisinde çalışan Nurhayat Karakaş’ın (25) hayatını kaybettiği ve bir kişinin de ağır yaralandığı patlamaya ilişkin açılan davada ilk duruşma yapıldı. Tutuklu yargılanan iş yeri sahipleri baba ve oğlu tahliye edildi.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde hidrojen gazı üretim ve dolum tesisinde, 15 Temmuz’da saat 09.00 sıralarında bir patlama meydana gelmiş, patlamada dolum yapan 2 işçi yaralanmıştı. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nurhayat Karakaş, hayatını kaybetmiş, vücudunda üçüncü derece yanık oluşan Tuncay Ü. ise tedavisinin ardından taburcu edilmişti. 

İŞ YERİ SAHİBİ BABA VE OĞUL TUTUKLANMIŞTI

Yapılan incelemelerin ardından patlamanın dolum sırasında yaşanan gaz kaçağından kaynaklandığı tespit edildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında iş yeri sahibi Ali Babur ile oğlu Akın Babur, ‘taksirle bir kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet verme’ suçundan tutuklandı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Dava kapsamında hazırlanan iddianamede işverenler Ali Babur ile oğlu Akın Babur ve şüpheli Tuncay Ü.’nün olayın meydana gelmesinde ihmal ve kusurlu olduğu, patlamaya ve Nurhayat’ın ölümüne sebebiyet verdikleri belirtildi. İddianamede, baba ve oğlunun ‘taksirle bir kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet verme’ suçundan 2 yıldan 15 yıla, Tuncay Ü.’nün de ‘taksirle bir insanın ölümüne neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ

Davaya ilişkin ilk duruşma 6 Aralık Çarşamba günü Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya, Nurhayat'ın annesi Süheyla Orgun, babası Ali Özdemir, eşi İsmail Karataş, olayda yaralanan ve patlama esnasında dolum yapan şikayetçi/sanık Tuncay Ü. ve tutuklu sanıklar Ali Babur ile oğlu Akın Babur katıldı. Nurhayat'ın annesi Süheyla Orgun ve babası Ali Özdemir ifadelerinde kusuru bulunan herkesten şikayetçi olduklarını belirtti. Nurhayat'ın eşi İsmail Karataş ise Ali B. ile oğlu Akın B.’den şikayetçi olmadığını, patlamayla ilgili başka yetkililerin kusurlu olduğunu söyledi. Tuncay Ü. de Ali Babur ile oğlu Akın Babur'dan şikayetçi olmadığını belirtti.

TUTUKLU SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ

Savcılık, baba ve oğlunun tutukluluk halinin devamını talep etti. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, şüpheli olarak adı geçenlerle ve olayla ilgili olarak savcılık tarafından alınacak kapsamlı raporun beklenmesine karar vererek, duruşmayı 27 Mart 2024 tarihine erteledi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Nurhayat’ın aile avukatı Didem Alaca, şunları söyledi:

“Duruşmada, olayda ağır yaralanan Tuncay Ü.’nün şikâyetçi olmaması ise şaşırtıcıydı. Kendisi çok uzun yıllardır Ali Babur'un işçisi olarak çalıştığını belirtti. Dava TCK madde 85/2'den yani üst sınırı 15 yıl olan sevk maddesi ile açılmışken, yaralı Tuncay Ü.’nün şikayetinden vazgeçmesi sebebi ile TCK madde-85/1'den yani üst sınırı 6 yıla kadar olan sevk maddesi ile karar verilmesi olasılığı ortaya çıktı. Bu bizim şikayetçi taraf olarak beklemediğimiz bir durumdu. Nurhayat'ın annesi babası ve kardeşleri çok üzgün, kızlarının ölümüne kim sebebiyet verdiyse hepsinin ceza almasını istiyorlar. Bu anlamda gelecek kapsamlı rapor doğrultusunda dosyaya yeni sanıklar eklenebilir. Sürecin takipçisiyiz.”

 

 

 

 

 

Kaynak: anka