Muğla Büyükşehir Belediyesi, üretim kooperatifleri iş birlikleri ve hayata geçirdiği projelerle tarımsal üretime birçok alanda destek sağlıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, üretim kooperatifleri iş birlikleri ve hayata geçirdiği projelerle tarımsal üretime birçok alanda destek sağlıyor.

Tarımsal üretimde en önemli konulardan biri olan bilimsel verilerle hangi toprakta neyin yetişeceğinin anlaşılmasını sağlayan 'toprak analizi' Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla 2015 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesi içerisinde hayata geçirildi. Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı bugüne kadar 15.570 numuneyi analiz etti. Türkiye genelinden 43 şehir, Kazakistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen numuneler de laboratuvarda analiz edilerek üretime katkı sağlandı. Laboratuvarda üreticiler tarafından getirilen örneklerde tarımsal amaçlı sulama suyunda 12, toprakta 15, bitkide 13 parametre analiz yapılıyor. 2015 yılından beri Muğla’da yapılan yapılan 12 bin 106 tahlille Muğla’nın toprak haritası oluşturuldu.

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI YEREL TOHUM MERKEZİ MUĞLA’DA KURULDU

“Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganıyla yola çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim 2016'da Türkiye’nin en donanımlı Yerel Tohum Merkezi’ni Muğla’ya kazandırdı. 3 adet laboratuvar, 1 adet distilasyon tesisine sahip Yerel Tohum Merkezi, tespit edilmiş 958 yerel tohuma ev sahipliği yapıyor. Ayrıca dikimi yapılan, çoğaltılan yerel tohumlardan 17 milyonu Türkiye’nin 80 iline ücretsiz dağıtılıyor.

25 MİLYON ALIM GARANTİLİ ÇİÇEK ÜRETİLDİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile başlattığı alım garantili çiçek üretimi ile bugüne kadar 25 milyon çiçek üretti. 3 sera 6 üretici ile başlayan üretim 30 sera ve 60 üreticiye ulaştı. Özellikle kadın üreticilerle devam eden proje ile Muğla’da üretilen kışlık ve yazlık çiçekler diğer şehirlere satılmaya başlandı.

318 KADINA 954 KIL KEÇİSİ DAĞITILDI

Muğla Büyükşehir Belediyesi özellikle kadın üreticilerin üretime katılması, aile ekonomisine katkı sağlamaları için 13 ilçede Kıl Keçisi Projesi'ni başlattı. Muğla’nın doğasına, yapısına en uygun hayvanlardan olan kıl keçisi ile küçükbaş hayvan popülasyonunu arttırmak, kadınların üretime katılmasını sağlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar 318 kadına 954 kıl keçisi dağıtımı gerçekleştirdi.

MEYVE SEBZE KURUTMA TESİSİ İLE ÜRÜNLERİN KATMA DEĞERİ ARTIYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye Karaçulha Toptancı Hali içerisinde kurulan Meyve Sebze Kurutma Tesisi, üreticilerin katma değeri yüksek ürün elde etmesini sağlamaya devam ediyor. 2018 yılında faaliyete başlayan tesiste bugüne kadar 105 ton yaş ürün kurutuldu. Toplam 153 çiftçinin 26 çeşit ürünü tesiste işlenerek katma değeri yüksek ürüne dönüştürüldü.

TÜRKİYE’DE İLK TARIMDA KOOPERATİFLERLE GÜÇ BİRLİĞİ KURULDU

Muğla Büyükşehir Belediyesi, kentte faaliyet gösteren tarımsal amaçlı kooperatifleri, 'Muğla Tarım Güçbirliği İşletme Kooperatifi' adı altında bir araya getirerek tek bir çatı altında birleşmelerine öncülük etti.

Kooperatiflerin oluşturulan bu organizasyon ile ürünlerini daha uygun fiyata daha geniş kitlelere ulaştırabilmesi ve kazançlarını arttırmaları hedefleniyor.

BAŞKAN GÜRÜN: “GELECEĞİN TARIMDA, UMUDUN DA BU TOPRAKLARDA OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

"Toprağını Satma Ürününü Sat", "Yerel Tohum Ulusal Güç" sloganları ile 2014 yılında Büyükşehir olarak yola çıktıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarımda üreten köylüyü tekrar milletin efendisi yapacaklarını belirtti.

Başkan Gürün, “Muğla, birbirinden değerli 13 ilçesi, muhteşem kıyılar ile dünyada ve ülkemizde turizm kenti olarak bilinir. Kıyılardan içerilere girdiğimizde bereketli toprakları ile kırsal Muğlamız çok önemli bir tarım kentidir. Dünya’nın en seçkin zeytinyağı, susamı, çam balı, narenciye ve daha birçok ürünü bu topraklarda yetişir. 2014 yılında Büyükşehir olan Muğla’mızda tarıma, üreten köylümüze destek olmak için birçok projeyi hayata geçirdik. Toprak analizinden, yerel tohuma, fidan desteğinden, alım garantili çiçeğe, arıcılıktan, ipekböcekçiliğine, sakız ağacından, üzüm bağlarına, tıbbi koleksiyon bahçelerinden akıllı tarım çiftliğine, süt tankı desteğinden belediyelerimizin arazilerini üretim kooperatiflerimize açmaya kadar tarıma tüm gücümüzle destek oluyoruz. Kooperatiflerimizle güç birliği yapıyor, tarımda ortak akılla hareket ediyoruz. Çünkü geleceğin tarımda, umudun da bu topraklarda olduğunu biliyoruz. Üreten köylümüzü tekrar milletin efendisi yapacak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün yolunda Muğla’mızı ve ülkemizi geleceğe taşıyacağız" dedi.