Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, dört katın üzerinde yapılaşmaya izin verilmeyen Muğla’da uyguladıkları imar politikaları ve yatay mimari hakkında bilgi verdi. Başkan Gürün, “Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, dört katın üzerinde yapılaşmaya izin verilmeyen Muğla’da uyguladıkları imar politikaları ve yatay mimari hakkında bilgi verdi. Başkan Gürün, “Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, depremin bilimsel bir gerçek olduğunu ve önlemenin mümkün olmadığını belirterek afete hazır, güvenli ve dirençli kentler oluşturmanın önemine dikkat çekti. AKOM’da yapılan basın toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Gürün, sözlerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur” sözü ile başladı. Toplantıda Gürün, şunları kaydetti:

“Muğla’da her zaman imarla ilgili belli bir disiplin vardı. Ancak önceki dönemlere baktığımızda şehrin nüfusu bu kadar fazla değildi. 1999 yılında göreve geldiğimde 30 bin olan nüfus şuan 100 bini aştı. Ancak biz hiçbir zaman nüfus artışına göre kat sayısını arttıralım diye düşünmedik. Gerekli zemin etütlerini yaptık ve sağlam olan bölgeleri imara açarak kat sınırlaması uyguladık ve yatay mimariyi teşvik ettik. Bu kapsamda hazırladığımız imar planlarını da dört ve iki katlı olarak organize ettik. Türkiye verilerine göre Muğla’da ortalama bina kat sayısı iki buçuk. Bu özelliğimiz ile Türkiye’de en düşük kat sıralamasında üçüncü sıradayız. Birinci sıra Ardahan, ikinci ise Ağrı. Bu bölgelerin nüfuslarına ve turizm ile artan sirkülasyona baktığımızda Muğla ile kıyaslanamayacağını göreceksiniz. Biz hem nüfusu en yüksek hem de kat sınırlaması en düşük kentiz diyebiliriz. Bunun en önemli nedeni şehrin belli bir disiplin içinde depreme hazırlanması ve çevrenin korunmasına yönelik attığımız adımlar doğrultusunda yapılmaktadır.”