MELİS YILDIRIM

GENELKURMAY BAŞKAN GÜRAK PAKİSTAN'A RESMİ ZİYARETTE BULUNDU GENELKURMAY BAŞKAN GÜRAK PAKİSTAN'A RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) üst düzey bir yetkili, Irak'ın terörle mücadeleye yaklaşımına ilişkin, "Irak tarafı da terör örgütü PKK’yı tehdit olarak görmektedir. Bizim Ortak Harekat Merkezi ve diğer terörle mücadeledeki iş birliği tekliflerimize olumlu yaklaşmaktadırlar. Önümüzdeki dönemde terörle mücadele ve hudut güvenliği gibi konularda Irak makamları ile çalışmalarımız artarak devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık bilgilendirme toplantısı yaptı. Aktürk, özetle şöyle konuştu:

"Sayın Bakanımız geçtiğimiz hafta içerisinde, 14 Mart’ta Dışişleri Bakanı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanımız ile Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, 15 Mart’ta Yüksekova Hakkâri’de bulunan 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı'nda inceleme ve denetlemelerde bulunarak Irak’ın kuzeyinde devam eden operasyonlar hakkında bilgi almıştır.

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ve yoğun bir tempoda sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 26; 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar ise 242’si Irak’ın, 366’sı Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplam 608 teröristi etkisiz hâle getirmiştir.

"19-20 MART'TAKİ HAVA HAREKATLARI İLE 39 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİR"

Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde, 19 Mart’ta bir üs bölgemize sızma ve saldırı girişiminde bulunan teröristlerle çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 4 kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, ilk belirlemelere göre 6 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hain saldırıda şehit olan kahraman silah arkadaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet; kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Menfur saldırı sonrası 19 ve 20 Mart’ta düzenlenen hava harekâtları ile Irak’ın kuzeyindeki Metina, Zap, Hakurk, Gara ve Kandil bölgelerinde terör örgütü PKK tarafından kullanıldığı tespit edilen ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen sığınak, barınak ve mağaralardan oluşan toplam 39 hedef başarıyla imha edilmiştir.

"PENÇE-KİLİT HAREKATI'NDA BUGÜNE KADAR 854 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 854 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam bin 916 silah ve 803 bin 241 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 650 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 900 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadelesine, eli kanlı teröristler ülkemiz ve bölgemiz için tehdit olmaktan çıkana kadar kararlılıkla devam edecek; korkuyu iliklerinde hisseden teröristler için son çırpınışlar asla bir çare olmayacaktır.

"HUDUTLARIMIZDA SON BİR HAFTADA YASA DIŞI YOLLARLA GEÇMEYE ÇALIŞAN 174 ŞAHIS YAKALANDI"

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 7’si terör örgütü mensubu olmak üzere 174 şahıs yakalanmış; 2 bin 393 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylelikle, 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı bin 921’e, hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 36 bin 840’a yükselmiştir. Yine, son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 40 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

Asil milletimizin 21 Mart Nevruz Bayramı’nı kutluyor, Nevruz’un tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ediyoruz. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, çeşitli miktarda uzun menzilli tanksavar füzesi ve NEFER Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı'nın muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır."

MSB YETKİLİSİ: KİLİDİ KAPATTIKTAN SONRA HUDUTLARIMIZ DAHA GÜVENLİ HALE GELECEK

MSB'den üst düzey bir yetkili, PKK'nın son saldırısına dair soru üzerine şunları kaydetti:

"Son dönemde saldırıların gerçekleştirildiği yerler artık Pençe-Kilit Operasyon bölgesinin en uç, en cephe bölgeleridir. Orada ufak bir bölüm kaldı, orayı da temizleyip kilidi kapattıktan sonra hudutlarımız daha güvenli hâle gelecektir. Terör örgütünün son dönemdeki saldırılarının amacı da bu kilidin kapatılmasını önlemektir. Terör örgütü için bu saldırılar son çırpınışlardır. Bu çırpınışlar onları beklenen sondan kurtaramayacaktır."

"STRATEJİK ÇERÇEVE BELGESİNDE OLMASINI İSTEDİĞİMİZ HUSUSLARDAN BİRİ ORTAK HAREKAT MERKEZİ'NİN KURULMASI"

Bakanlık yetkilisi, Irak ile Ortak Harekat Merkezi kurulup kurulmayacağına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Irak ile belirli seviyelerde görüşmeler devam etmektedir. Aralık ayında yapılan toplantının ikincisi geçtiğimiz günlerde Bağdat’ta yapılmıştı. İki ülke arasında imzalanması planlanan Stratejik Çerçeve Belgesi için hazırlıklar devam etmektedir. Bizim bu belgede olmasını istediğimiz hususlardan biri de Ortak Harekat Merkezi’nin kurulmasıdır. Bu harekat merkezinin işletilmesine yönelik teknik detaylar da söz konusu belge imzalandıktan sonra belirlenecektir."

"IRAK DA TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YI TEHDİT OLARAK GÖRMEKTE"

Bağdat'taki görüşmelerde Irak'ın terörle mücadeleye yaklaşımının sorulması üzerine yetkili şu yanıtı verdi:

"Irak tarafı da terör örgütü PKK’yı tehdit olarak görmektedir. Bizim Ortak Harekat Merkezi ve diğer terörle mücadeledeki iş birliği tekliflerimize olumlu yaklaşmaktadırlar. Önümüzdeki dönemde terörle mücadele ve hudut güvenliği gibi konularda Irak makamları ile çalışmalarımız artarak devam edecektir."

Yetkili, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların geçmiş yıllarda yapılan operasyonlardan farkının sorulması üzerine, "Irak ile yapılan görüşmelerde masada sadece terörle mücadele ve hudut güvenliği konuları değil, enerji ve ticaret boyutunu da içine alan konular yer almaktadır. Biz Irak ile çok daha kapsamlı bir çalışmadan bahsetmekteyiz. Geçmiş yıllardaki terörle mücadeleyi bugünkü mücadele ile kıyaslamak doğru olmaz. Güvenlik ve refah birbirini destekleyen unsurlardır. Hem bölgedeki refahın hem de güvenliğin eşzamanlı artırılması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Güvenli bölge oluşturarak ülkemize yönelik tehdidi uzaktan karşılamak, ulaştırma ve enerji projeleri ile de bölgede ekonominin ve refahın geliştirilmesine katkı sağlamak hedeflenmektedir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: anka