Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Akdeniz’de hafta sonunda yaşanacak sağanak yağış ve fırtınaya karşı vatandaşları uyardı.

DSİ'nin hatası Akçeşmeli vatandaşın ağılına zarar verdi! DSİ'nin hatası Akçeşmeli vatandaşın ağılına zarar verdi!

Meteoroloji’den bugün yapılan açıklamada; Akdeniz Bölgesi’nde sağanak yağış ve Doğu Anadolu'nun batısı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yarından itibaren fırtınaya karşı vatandaşlar uyarıldı. Meteoroloji uyarısı şöyle:

“18.11.2023 Cumartesi ve 19.11.2023 pazar günleri Doğu Anadolu'nun batısı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) yer yer tam fırtına (90-110 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Akdeniz Bölgesi'nde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren Antalya, akşam saatlerinden itibaren Isparta, Burdur, Mersin, Adana, gece saatlerinden itibaren ise Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Yağışların 2000 m üzeri rakımlı yerlerde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması beklenmektedir. Kuvvetli yağışın sebep olabileceği ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, hortum riski, yıldırım ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.”