Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Haydi Arama Vakti’ sloganıyla düzenlenen ‘Köpekli Arama Kurtarma Çalıştayı’ sona erdi. 

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı koordinesinde yapılan Çalıştay’da, Mersin dışından da birçok ilden uzman konuşmacı yer alırken Çalıştay’a; İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir, Muğla ve Tekirdağ İtfaiye Daire Başkanları, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden veteriner hekimler, Mersin İl Jandarma Komutanlığı’ndan uzmanlar, Gümüşhane Üniversitesi’nden ve Mersin Üniversitesi’nden akademisyenler katıldı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Köpekli Arama Kurtarma Amirliği’nde düzenlenen Çalıştay’da ilk gün yapılan sunumların ardından, ikinci ve üçüncü gün de uygulamalı eğitimlere geçildi. Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, katılımcılara Köpekli Arama Kurtarma Amirliği yerleşkesini tanıttı.

Çalıştayın son gününde ise Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Köpekli Arama Kurtarma Amirliği yerleşkesinde uygulamalı bilgi paylaşımı yapıldı. Alanında uzman katılımcılar tarafından uygulamalı sunumların yürütüldüğü Çalıştay, soru-cevap ve değerlendirmeyle sona erdi.

Çalıştay hakkında konuşan Mersin İtfaiye Dairesi Başkanlığı Afet, Arama ve Kurtarma Şube Müdürü Alperen Tabak, Çalıştay’ın verimli geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu Çalıştay Türkiye'de Mersin İtfaiyesi olarak yaptığımız ilk çalıştayımız. Köpekler bizim için çok önemli. Bu önemi de insan bulmada, iz takipte ve arama kurtarmada kullanıyoruz. İzmir, Elazığ ve Van depreminde özellikle köpeklerimizi kullandık, çok da başarılı olduk. İki tane kurtarma köpeğimiz, bir tane de iz takip köpeğimiz var.”

Adana İtfaiye Dairesi Başkanı Nihat Sarraf, böyle bir Çalıştay düzenlediği için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileterek, bu tarz çalışmaların devamını diledi. Sarraf, “Ülkemiz maalesef bir deprem ülkesi. Deprem kuşağı her yerde var. Allah’tan temennimiz inşallah böyle bir şey yaşanmasın. Ama bu köpeklerimizin olağanüstü durumlarda, deprem ve benzeri durumlarda bu şekilde can kurtarması, belki de dünyanın en mutlu ve en zengin olayı” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda İtfaiye Eri olarak çalışan Anıl Karagöz ise Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Böylesi bir Çalıştay Türkiye'de belki de bir ilk. Öncesinde olduğunu zannetmiyorum. Bizim için önemli. Farklı belediyeler geldi, büyükşehir belediyeleri geldi. Onlarla birlikte burada çalıştık. Onların bizden öğrendiği, bizim onlardan öğrendiğimiz çok şey oldu. Keşke bu çalışmalar daha fazla olsa” diye konuştu.

İtfaiye envanterlerinde son teknoloji cihazlar olduğunu, ancak hiçbirinin arama kurtarma köpeği kadar başarılı olmadığını kaydeden İstanbul İtfaiyesi K-9 Merkezi’nde görev yapan Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

“Köpek bambaşka bir şey. Hiçbir milyon euroluk cihaz, köpeğin burnundaki o özelliği karşılayamıyor. Normalde bir enkazda kara arama yaparız, ses var mı yok mu kendi kulağımızla dinleriz; ama köpek, arama süresini ortalama 5 ile 10 dakika içinde bitiriyor. Bize insanı gösteriyor. Ben ilk başladığım zaman şok olmuştum. Ne kadar güzel bir şey demiştim. Yani çok değerli hayvanlar.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Sevgi Çakan ise ‘Haydi Arama Vakti’ sloganıyla yola çıktıklarını ve köpeklerin arama kurtarmada ne kadar önemli olduğunu duyurmak istediklerini söyledi. Türkiye'de sadece 7 ilde köpekli arama birimi olduğuna dikkat çeken Çakan, “Sayımız az olduğu için insanları artırmak, teşvik etmek ve köpek dostlarımızın bizim için ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmak için böyle bir işe kalkıştık. Çalıştay’dan aldığımız geri dönüşler de bizim için önemli” dedi.