Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın 3’üncü faiz kararını açıkladı. Kurul, beklentiler doğrultusunda politika faizini 14'te sabit tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın 3’üncü faiz kararını açıkladı. Kurul, beklentiler doğrultusunda politika faizini 14'te sabit tuttu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, faiz kararını belirlemek üzere yılın 3'üncü toplantısını yaptı. Toplantıda, ekonomistlerin genel beklentisi doğrultusunda politika faizi değiştirilmeyerek, yüzde 14 seviyesinde sabit tutma kararı alındı.

PPK toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, "Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir" denildi.

2022'DE FAİZE DOKUNMADI

Merkez Bankası, geçen yıl eylül ayında başladığı faiz indirim sürecini 4 toplantı üst üste sürdürmüş ve bir hafta vadeli gösterge repo faiz oranını yüzde 19,00'dan yüzde 14,00 seviyesine kadar indirmişti. Merkez Bankası, 20022'nin ocak, şubat, mart ve nisan aylarında ise politika faizinde indirme ya da çıkarma yapmadı.

SON DÖNEMDEKİ FAİZ KARARLARI NELER OLMUŞTU?

2021 yılında ocak ve şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş, mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutulmuştu.

Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi. Ekim ayında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18'den yüzde 16'ya indirildi. Kasım ayında da faiz indirimini sürdüren Merkez Bankası, 100 baz puan indirime gitti ve faizleri yüzde 15’e çekti.

Son olarak aralık ayında da faizlerin 100 baz puan indirilmesiyle birlikte faizler yüzde 14’e düşürülmüş oldu. 2022 ocak ve şubat aylarında sabit tutma kararı alındı ve faizler yüzde 14’te sabit bıraktı. 

Eskinazi: 'Asgari' artış zorunluluktu Eskinazi: 'Asgari' artış zorunluluktu