Merkez Bankası verilerine göre, finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) eylülde, bir önceki aya göre 6 puan artışla 168,2 oldu.

Merkez Bankası, eylül ayına ilişkin FHGE sonuçlarını açıkladı. Finansal sektörde faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarına göre değerlendirilen anket sonuçlarına göre eylülde FHGE, bir önceki aya göre 6 puan artış kaydederek 168,2 seviyesinde gerçekleşti.

SON 3 AYDA HİZMETLERE OLAN TALEP ZAYIFLADI

Son 3 aydaki iş durumu ile gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi artış yönünde etkilerken son 3 aydaki hizmetlere olan talep ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü. İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla güçlendi. Son 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıfladığı, gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görüldü. İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlendi, gelecek 3 ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

ALT SEKTÖRLERDE DURUM

“Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 6,2, ve 2 puanlık artış, “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe ise bir önceki aya göre 4 puanlık azalış olduğu görüldü.

Kaynak: anka