"Temmuz ayı enflasyonu %2.37 Aralık ayına kadar TÜİK enflasyonu aylık bu oranlarda açıklarsa memura, memur emeklilerine, SSK, Bağ-Kur emeklilerine 1 Ocak 2023’de %15 zam(enflasyon farkı) verilir…"

Ocak 2023'te memur, emekli ve asgari ücretliye zam oranı ne olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun açıkladı

TÜİK, merakla beklenen enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu rakamlar ile ilgili değerlendirme yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, memur, memur emeklisi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 1 Ocak 2023’te ne kadar zam yapılacağını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamını yorumladı. Temmuz ayında açıklanan aylık enflasyon oranının yüzde 2.37 olduğunu söyleyen Özgür Erdursun, memura, emekliye 1 Ocak 2023'te yapılacak zammın oranını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve İktisatçı Özgür Erdursun ise açıklanan enflasyon rakamları üzerinden bir tweet paylaştı. Enflasyon rakamının düşük olmasına dikkat çeken Özgür Erdursun, aralık ayına kadar TÜİK tarafından açıklanan rakamların bu oranlarda çıkması halinde yılbaşında memurlara ve emeklilere yapılacak zam oranı hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Erdursun şu bilgileri paylaştı: "Temmuz ayı enflasyonu %2.37 Aralık ayına kadar TÜİK enflasyonu aylık bu oranlarda açıklarsa memura, memur emeklilerine, SSK, Bağ-Kur emeklilerine 1 Ocak 2023’de %15 zam(enflasyon farkı) verilir…"

Memur ve emekli maaşlarına ocakta zam gelecek. Temmuz 2021’de imzalanan 6. dönem toplu sözleşme kararlarına göre memur ve emekliye 2022 yılının ikinci altı ayı için yüzde 7 + enflasyon farkı kadar zam yapılmıştı. Temmuz enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler 2023 zammı için enflasyon farkına çevrildi.  

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre TÜFE’deki değişim 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %45,72 olarak tespit edildi. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam için enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. 2023 Ocak ayında maaşlara yüzde 8 zammın yanı sıra enflasyon farkı kadar da zam yapılacak…

TEMMUZ 2022 ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Temmuz 2022 enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklandı. Buna göre Tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 45,72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 49,65 olarak gerçekleşti.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA OCAKTA NE KADAR ZAM GELECEK?

Temmuz 2021’de imzalanan 6. dönem toplu sözleşme kararlarına göre memur ve emekliye 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 ve enflasyon farkı oranında zam yapıldı.

Buna göre Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 2022 temmuz-aralık döneminde memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu.

İşte çalışma grubunun masasındaki EYT formülleri İşte çalışma grubunun masasındaki EYT formülleri

Enflasyon haziranda aylık bazda yüzde 4,95 artarken yıllık bazda yüzde 78,62 oldu. Böylelikle memur ve memur emeklileri yüzde 34,85 enflasyon farkı aldı. Yüzde 7'lik toplu sözleşme zammıyla temmuz ayı toplam zam oranı yüzde 41,85 oldu. En düşük memur maaşı 9 bin TL, en düşük emekli memur maaşı da 6 bin TL’ye yükseldi.

Toplu sözleşme kararlarına göre ise 2023 yılının ocak ayında memur ve emekliye yüzde 8 oranında zam yapılacak. Aynı zamanda yine enflasyon farkı da zam olarak maaşlara yansıtılacak…