banner247

Enflasyon rakamları açıklandı! Milyonlarca memur maaş zammı belli oldu! Memur zammı ne kadar oldu?

Bugün enflasyon rakamlarının belli olmasıyla birlikte milyonlarca çalışan memurların maaşlarına yapılacak olan zam oranı netleşti. Bugün açıklanan zam oranıyla birlikte yeni memur maaş zamları belli oldu. Milyonlarca kişinin merak ve heyecanla beklediği Ocak zammı belirlendi. İşte yapılan zamlarla birlikte memur maaş artışları...Aralık ayı enflasyonun açıklanmasıyla işçi emeklisinin altı aylık maaş zammı yüzde 10.19, memur ve memur emeklisinin altı aylık maaş zammı yüzde 10.69 oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı! Milyonlarca memur maaş zammı belli oldu! Memur zammı ne kadar oldu?

Memur maaşları ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zam oranının yüzde 26 oranında olmasının ardından milyonlarca çalışan memurlar heyecan içinde kendilerine yapılacak olan zam oranını beklemeye başlamıştı.. AGİ artışı ve ek ödemelerde hesaba katıldığı zaman şartlar bu şekilde gerçekleştiği takdir de memur maaşlarında da ciddi bir artış yaşanması bekleniyordu.. Binlerce bireyi heyecalandıran bu gelişme 'Asgari ücret zammının memur maaşlarına etkisi ne kadar olacak' sorusunu da beraberinde getirmişti. Peki 2019 Ocak memur maaş zammı ne kadar olacak? İşte merakla beklenen o sorunun yanıtı...

Memur ve memur emeklileri 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yüzde 4 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 6.69 da enflasyon farkı alacak. Böylece maaş ve aylıklar toplamda yüzde 10.69 oranında zamlanacak.
Buna karşılık işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına geçmiş 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 10.19 oranında zam yapılacak.

Bugün gerçekleşecek olan son dakika enflasyon oranlarının netleşmesiyle birlikte milyonlarca çalışan memur için maaş zammı belli oldu. Enflasyon aralıkta aylık eksi yüzde 0.40 olurken yıllık bazda ise yüzde 20.30 olarak gerçekleşti. Enflasyon rakamlarının belli olmasıyla birlikte memur zamlarına yapılan maaş oranı 10.69 olarak belirlendi. Memurların maaşlarına yansıyacak zam son 6 ayın enflasyon verilerine göre belirlenecek.

Kasım ayında yüzde 1,44 düşüş yaşayan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), düşüş eğilimini sürdürerek aralık ayında yüzde 0,40 oranında geriledi. Ekonomistler, düşüşün yüzde 0,34 seviyesinde olmasını bekliyordu. Aralık ayı enflasyonuyla birlikte bir önceki ay yüzde 21,62 olan yıllık enflasyon yüzde 20,30'a geriledi.

Kasım ayında yüzde 2,53 oranında azalan Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi'nde (Yİ-ÜFE) ise yüzde 2,22 oranında düşüş yaşandı. Yıllık artış yüzde 33,64 oldu. Memurların zam oranları kıdemlerine göre değişiklik gösteriyor. Buna göre Anadolu Ajansı'nın rakamları göz önüne alındığında en düşük aktif memur maaşı 3.133TL'den 3.341 TL'ye yükselirken, mevcut görevde olan memurun zam miktarı 1.182 TL olarak gerçekleşecek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Aralık ayında enflasyonun yüzde 0,40 oranında gerilediğini açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 20,30 oldu. Enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. Buna göre; işçi ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak ayında yüzde 10,19 oranında zam alacak.

Memur ve emeklileri de yüzde 4'lük zamma ilave yüzde 6,74 enflasyon farkı alacak. Zamlı maaşlar ve enflasyon farkı 15 Ocak'ta ödenecek.

2018'nin ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9,17 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,17 enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı.. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER