Milyonlarca memur ve emeklinin yılbaşında maaşlarına yansıyacak zam netleşiyor. Son 5 ayda gerçekleşen enflasyon yüzde 14.05’e ulaştı. Tam hesaplama için aralık ayı beklenecek.

Milyonlarca memur ve emeklinin yılbaşında maaşlarına yansıyacak zam netleşiyor. Son 5 ayda gerçekleşen enflasyon yüzde 14.05’e ulaştı. Tam hesaplama için aralık ayı beklenecek. Mevcut durumda aralık enflasyonu sıfır dahi çıksa memur ve memur emeklisi yüzde 8’lik toplu sözleşme zammına ilave yüzde 7 fark alacak. SSK ve Bağkur emeklileri de yüzde 14.05’lik zammı garantileyecek. Refah payı ve seyyanen zam gibi ek düzenlemelerle bu oranlar daha da yükselebilir.

Memur ve emekli dikkat! Yüzde 7 ek zam yapılacak! İşte kalem kalem yeni maaşlar...

13 milyon 800 bin emekli, 4 milyon civarında kamu görevlisi, kamu işçileri, EYT’den (emeklilikte yaşa takılanlar) emekli olacak milyonlar, evde bakım ücreti alanlar, engelli aylığı alanlar, 65 yaş aylığı alanlar, dul ve yetimler… Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı enflasyon verilerinde. Çünkü maaşlara yapılacak zamda enflasyon verisi kritik öneme sahip. Memur ve memur emeklisinin maaş artışında enflasyona ek iki yılda bir tekrarlanan toplu sözleşme sonuçları dikkate alınıyor.

TOPLU SÖZLEŞMEYE GÖRE ORANLAR

Memur ve emekli dikkat! Yüzde 7 ek zam yapılacak! İşte kalem kalem yeni maaşlar...

​​​​​

Toplu sözleşme en son 2021’de yapılmıştı. Buna göre; memur ve memur emeklisine 2022’de yüzde 5+7, 2023’te ocak ve temmuzda olmak üzere yüzde 8+6 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Enflasyonun tahribatını azaltmak için bu yılın başında memur ve memur emeklisine yüzde 2.5’lik ek iyileştirme yapılmış ve ocak zammı yüzde 7.5 olarak uygulanmıştı. Temmuz zammı ise sözleşmede olduğu gibi yüzde 7 olarak yapılmıştı.

FARKI BELİRLEYEN KRİTİK VERİ

972 milyon liralık 'tarımsal' destek hesaplara yatırılıyor 972 milyon liralık 'tarımsal' destek hesaplara yatırılıyor

Memur ve emekli dikkat! Yüzde 7 ek zam yapılacak! İşte kalem kalem yeni maaşlar...

Memur ve memur emeklisine ocak ve temmuzda açıklanan geriye dönük 6 aylık enflasyona göre zam farkı verilip verilmeyeceği de belirleniyor. Eğer bu yılın temmuz-aralık döneminde ortaya çıkacak enflasyon yüzde 7’yi aşarsa ek zam yapılacak. İlk 6 ayda memur ve memur emeklisine yüzde 34.85 enflasyon farkıyla yüzde 41.69 zam yapılmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre; ikinci 6 ayda hesaba dahil edilecek son 5 aylık enflasyon kümülatif yüzde 14.05 oldu.

SSK VE BAĞKUR’LU İLE DUL VE YETİMLERİ

Memur ve emekli dikkat! Yüzde 7 ek zam yapılacak! İşte kalem kalem yeni maaşlar...

​​​​​​

Posta'da yer alan habere göre, SSK ve Bağkur emeklileri için toplu sözleşme görüşmesi yapılmıyor. Ocak ve temmuzda 6’şar aylık dönemler itibarıyla enflasyon ne kadar ilan edilmişse, o oranda zam alıyorlar. Ocak ayında bu emeklilere yüzde 42.35 oranında zam yapılmıştı. Şu anki duruma göre işçi ve esnaf emeklisinin maaşında yüzde 14.05’lik artış gözüküyor.

ŞİMDİDEN YÜZDE 15’İ BULUYOR

Memur ve emekli dikkat! Yüzde 7 ek zam yapılacak! İşte kalem kalem yeni maaşlar...

​​​​​

İlk 5 ayda oluşan enflasyon ikinci 6 ay için memur ve emeklisine verilen yüzde 7’lik toplu sözleşme zammını şimdiden aşmış oldu. Aralık ayında baz etkisiyle enflasyon eksi çıkmazsa yüzde 8’lik ocak zammı artı yüzde 7.05’lik (14.05-7) enflasyon farkıyla memur ve memur emeklisinin maaşı şu anki verilere göre yüzde 15.05 (yüzde 8+7.05) oranında artacak. Aralık enflasyonu yüzde 2-3 arasında çıkarsa bu sefer yüzde 17-18 civarı zam gündeme gelecek. Ek zam düzenlemesiyle bu oranlar daha da artabilir. Eğer yüzde 16 civarı zam olursa en düşük 6 bin 77 lira olan memur emekli aylığı, ocakta 972 lira artarak 7 bin 50 liraya çıkacak.

Memur ve emekli dikkat! Yüzde 7 ek zam yapılacak! İşte kalem kalem yeni maaşlar...

​​​​​​

(Aralık) enflasyon aylık yüzde sıfır dahi çıksa söz konusu emekliler bu zammı alacak. Eğer enflasyon aylık bazda yüzde 2-3 civarı artarsa zam yüzde 18’e ulaşabilecek. Emeklilerin dul ve yetimleri de aynı oranda zam alacak. Bu durumda 4 bin lira maaşı olan bir emekli 720 lira zam alacak. 5 bin lira emekli maaşı olanın zammı 900 lirayı bulacak. 2000’den önce emekli olan SSK emeklisinin taban maaşı temmuzda 4 bin 687 liraya çıkmıştı. Şu anki son 5 aylık enflasyona göre yüzde 14.05’lik artışla bu maaş 5 bin 345 liraya çıkacak. Halen 1.537 lira olan 65 yaş aylığı ise memur maaş zammına paralel şu anki rakamlarla 1.767 liraya ulaşıyor.

Memur enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç? Memur ve emekli ocak zammı 2023

Memur enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç? Memur ve emekli ocak zammı 2023

Memur ve emekli enflasyon farkı kasım ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 5 aylık tabloda oluşan son durumu gösterdi. Aralık ayı verilerinin de açıklanmasının ardından memur ve emekli enflasyon farkı netleşecek. Peki, emekli ve memur Ocak 2023 zammı öncesi son durum ne, emekli ve memur enflasyon farkı ne kadar oldu?

Milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği enflasyon oranları açıklandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur ve memur emeklisi için sadece 1 veri kaldı. Peki, aralık enflasyonu öncesinde son durum ne? İşte detaylar…

EMEKLİ VE MEMUR ENFLASYON FARKI NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Memur ve memur emeklisi için 2022 yılının ikinci dönemi için yüzde 7 toplu sözleşme zammı bulunuyor ve enflasyon da yüzde 7'nin üzerine çıktığı için Kasım ayı enflasyonu dahil 5 aylık zamları yüzde 15,11'e ulaştı. 

SSK ve Bağkurlularda toplu sözleşme bulunmuyor ve 6 aylık enflasyon farkına göre maaşlarına zam alıyorlar. Buna göre SSK ve Bağkurlular şimdiden yüzde 14,05 oranında zammı hak etti.