Meksika'da 19 Eylül Pazartesi günü Aquila ilçesi yakınlarında meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki deprem, büyük panik yarattı. Ülkede depremin merkez üssüne yüzlerce kilometre uzaktaki yerlerde yaşayan insanlar bile sokaklara döküldü. Depremin ardından tsunami uyarısı yapılırken "19 Eylül" tarihi ise gündem yarattı. 1985 ve 2017'de gerçekleşen büyük depremler akıllara gelirken Meksikalılar "Çok büyük bir tesadüf! Tanrıdan bir işaret olduğunu göz ardı edemeyiz" yorumları yapıyor.

Latin Amerika ülkesi Meksika depremle sarsıldı. 19 Eylül Pazartesi günü saatler 13.00 gösterdiğinde meydana gelen depremin büyüklüğü 7.6 olarak açıklandı. Deprem sonrası merkez üssü olan Aquila ilçesine yüzlerce kilometre uzaktaki başkent Mexico City sakinleri bile sokağa döküldü. Meksika'nın yerel sismoloji ajansı, depremin büyüklüğünü 7.7 olarak verdi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Aquila'nın 37 kilometre güneydoğusu olan sarsıntının 15.1 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu. Depremin yine "19 Eylül"de yaşanması dikkat çekerken, bir Mexico City sakini "Lanet gibi görünüyor!" yorumunda bulundu.

MEKSİKA'DA TSUNAMİ ALARMI: 3 METREYİ BULABİLİR

Meksika'nın batı eyaletleri Michoacan ve Colima'yı vuran 7.6'lık sarsıntının hemen ardından tsunami uyarısı yayınlandı. ABD Pasifik Tsunami Uyarıs Merkezi, gece boyunca sahil kesimlerini 3 metrelik dalgaların vurabileceğini açıkladı.

ÇIĞLIKLARLA EVLERİNDEN ÇIKTILAR

ÇIĞLIKLARLA EVLERİNDEN ÇIKTILAR

Hala hafızalarda canlı olan büyük depremlerin travmaları 7.6 ile tetiklendi ve kalabalıklar çığlıklar atarak evlerden, iş yerlerinden dışarı koştu. Depremin merkez üssüne 400 kilometre uzaklıktaki Mexico City'de sokaklar dakikalar içinde hınca hınç insanla doldu.

Deprem sonrasında başkent Mexico City'de zorunlu tahliye emri verildi ancak belediye başkanı Claudia Sheinbaum çevresiyle birlikte yaklaşık 20 milyon nüfusu olan şehirde hasar gören bir binanın bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Mexico City'nin bazı bölgelerinde depremden sonra elektrikler kesildi, metrolar hareket edemedi.

'KALP KRİZİ GEÇİRECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM'

'KALP KRİZİ GEÇİRECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM'

Mexico City sakini 58 yaşındaki Gabriela Ramirez , "Kalp krizi geçireceğimi düşündüm. Bu bölge fazlasıyla savunmasız çünkü 2017'deki depremde hasar gören binaların çoğu onarılmadı. Dolasıyla ezilme korkusu daha kötü" diyor.

Finlandiya 'en mutlu' ülke... Türkiye, 112'nci sırada Finlandiya 'en mutlu' ülke... Türkiye, 112'nci sırada

Meksika lideri Manuel Lopez Obrador, depremden sonra paylaştığı Twitter mesajında Michoacan valisiyle konuştuğunu ve sarsıntının merkez üssüne yakın bölgelerde yalnızca maddi hasar oluştuğunu aktardı.

Lopez Obrador, söz konusu Twitter mesajını paylaşmadan hemen önce önceki büyük depremlerde ölenlerin anısına düzenlenen törene katıldı ve göndere bayrak çekti.

ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE ÖLÜM

 ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE ÖLÜM

Uluslararası haber ajansı Reuters, Jalisco eyaletine bağlı Guadalajara kentindeki bir hastaneden tahliye edilen hastaların fotoğraflarını dünyaya geçti. Guadalajara'da bir kiliseden kopan kaya parçalarının bazı araçlara zarar verdiği görüldü.

Çok geniş bir alanda hissedilen depremde ilk gelen bilgilere göre bir kişi hayatını kaybetti. Batı eyaleti Colima'ya bağlı Manzanillo'daki bir alışveriş merkezinden düşen parçalar, can kaybına neden oldu. Sosyal medyada yayınlanan videolarda, alışveriş merkezinin çatısının bir spor salonu ve mağazaların bulunduğu zemin kata çöktüğü görüldü. Bu sırada insanlar 'yardım edin' diye bağırıyordu.

Manzanillo'daki diğer can kaybı da yine bir mağazada gerçekleşti.

Michoacan'da ise düşen cam parçaları bir kişiyi yaraladı, evlerde ve bir sağlık ocağında hafif hasarlar belirlendi.

1985 VE 2017 DETAYI! TESADÜF MÜ?

1985 VE 2017 DETAYI! TESADÜF MÜ?

Latin Amerika ülkesinin başkentini 19 Eylül 1985 tarihinde vuran 8 büyüklüğündeki deprem, 10 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Yüzlerce binanın yıkıldığı felaketin acıları aradan 37 yıl geçmesine rağmen dinmiş değil.

Meksika, büyük depremden 32 yıl sonra, yine bir 19 Eylül günü bu kez 7.1 büyüklüğündeki depremi yaşadı. Bu kez sarsıntının merkez üssü, Meksika'nın orta kesimindeki Puebla'ydı. 40'tan fazla bina yerle bir oldu, yaklaşık 370 kişi yaşamını yitirdi.

YİNE 19 EYLÜL: BİR LANET GİBİ GÖRÜNÜYOR

YİNE 19 EYLÜL: BİR LANET GİBİ GÖRÜNÜYOR

Mexico City'de yerel işletme sahibi Ernesto Lanzetta, depremlerin hep aynı gün gerçekleşmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor: "19'uncu günde bir şeyler var. 19 korkuluacak bir gün."

Yine başkentte yaşayan 73 yaşındaki Laura Resendiz, "Berbat bir tesadüf! Neden yine bugün?" diyor.

Başkentin Roma mahallesinde ikamet eden 34 yaşındaki grafiker Isa Montes, "Bir lanet gibi görünüyor" diyor. Montes, depremin şehir üstünde helikopterlerin uçtuğu sırada gerçekleştiği bilgisini de veriyor.

57 yaşındaki Federico Garcia, "Çok büyük bir tesadüf! Tanrıdan bir işaret olduğunu göz ardı edemiyorum" ifadesini kullanıyor.

129 milyon insanın yaşadığı Meksika'nın ulusal sismoloji ajansı ise, 19 Eylül'ün tesadüften başka bir şey olmadığını vurguluyor: "Bunu açıklamak için bilimsel bir gerekçe yok.

"18 EYLÜL'DEN 20 EYLÜL'E NASIL ATLANIR?"

19 Eylül depremleri, sosyal medyanın da ilk sırasındaydı. Bir kuşun okuduğu kitaptaki '18 Eylül'den 20 Eylül'e nasıl atlanır?' sorusu, en çok paylaşılan gönderiler arasındaydı.

Meksika, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının kıyısında yer alıyor. Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90'ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.