Mardin'de KBRN Tatbikatı Yapıldı

Mardin Devlet Hastanemizde gerçeği aratmayan KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer tehlikeli maddeler) tatbikatı Mardin İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz öncülüğünde, Mardin Devlet Hastanesi HAP (Hastane Afet ve Acil Durum Planı) Başkanı ve Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alpay Tuncar başkanlığında başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Mardin'de KBRN Tatbikatı Yapıldı

Mardin AFAD, Mardin 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Mardin UMKE, Mardin İtfaiye Daire Başkanlığı ve Mardin Devlet Hastanesi Yönetiminin ortaklaşa düzenlediği tatbikata İl Sağlık Müdürlüğünden Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Hasan Timurağaoğlu, İsa Aydoğan ile Mardin Devlet Hastanesi Yönetimi ve çalışanları da hazır bulundu.

Merdiven altı kaçak deterjan üretimi yapan bir işyerinde yaşanan bir patlamanın meydana geldiği varsayılarak hazırlanan tatbikat senaryosu gerçeği aratmadı. Sanenaryo gereği, Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri durumdan etkilendi. Olayı gören ambulans şoförünün durumu bildirmesiyle 112 komuta merkezi tarafından KBRN şüphesiyle olay yerine AFAD, İtfaiye, UMKE ekipleri ile Kolluk Kuvvetleri sevk edildi.

Tatbikatta, özel kıyafetleriyle kaza yerine gelen AFAD ekiplerince, keşif tespit, yaralıya ilk müdahale, kazazedelerin kurulan özel çadırlarda temizlenmesi, numune alma, hastaneye sevk, hastane acil servisinde müdahale ile durumdan etkilenip kendi imkânlarıyla hastaneye ulaşanlara müdahale, itfaiye ekiplerinin olay yerini temizlemesi ve ambulansların yıkanma işlemlerinin detaylı bir şekilde yapılmasıyla tatbikat başarılı bir şekilde sona erdi.

Tatbikatı meraklı gözlerle izleyen vatandaşlar, zamanla adeta yarış içine giren ve sanaryo gereği görevlerini başarıyla yerine getiren sağlık çalışanlarını alkışlarla tebrik etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER