Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara'da afet seviyesinde yaşanan sağanak yağışlar ve dolu yağışı nedeniyle Ankara Çayı tam kapasiteye ulaştı, taşma noktasına geldi. Bu durum altyapı hatlarımızı doldurmakta ve deşarj sürecini uzatmaktadır. Sahadayız, teyakkuz halindeyiz. Tüm ihbarlara müdahale etmeye devam ediyoruz” açıklaması yaptı. 

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te bugün etkili olan sağanak yağış nedeniyle belediye ekiplerinin sahada olduğunu ve olumsuzluklara ivedilikle müdahale edildiğini duyurdu. Yavaş, konuya ilişkin Twitter hesabında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kent merkezinde yarım saat içerisinde afet düzeyinde (m2'ye 38 kg) kuvvetli/fırtınalı sağanak yağış ve dolu yağışı gerçekleşmiştir. 3 bin 866 personelimizle tüm ihbarlara tek tek müdahale ediyoruz. 

Kent merkezinde aynı anda başlayan afet düzeyindeki kuvvetli/fırtınalı sağanak yağış ve dolu yağışının oranı m2'ye 44 kg'ı aştı. Teyakkuz halindeyiz. İlgili birimlerin tüm izinleri kaldırıldı.

Ankara'da afet seviyesinde yaşanan sağanak yağışlar ve dolu yağışı nedeniyle Ankara Çayı tam kapasiteye ulaştı, taşma noktasına geldi. Bu durum altyapı hatlarımızı doldurmakta ve deşarj sürecini uzatmaktadır. Sahadayız, teyakkuz halindeyiz. Tüm ihbarlara müdahale etmeye devam ediyoruz.”

Mansur Yavaş, ABB ekiplerinin çalışma ve kontrol alanlarının konumlarını canlı yayın üzerinden takip etmek isteyen vatandaşların youtube.com/live/WONshlyvU bağlantısını kullanabileceğini, ihbarda bulunmak isteyenlerin ise Başkent 153 çağrı merkezine ulaşılabileceğini duyurdu.