Maltepe Belediyesi, yaşanan deprem felaketi ve ulusal yas nedeniyle ara verdiği sanat etkinliklerine yeniden başlıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce bu ay Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanatın farklı dallarında etkinlikler düzenlenecek. 

Maltepe Belediyesi, yaşanan deprem felaketi ve ulusal yas nedeniyle ara verdiği sanat etkinliklerine yeniden başlıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce bu ay Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanatın farklı dallarında etkinlikler düzenlenecek. 

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesinden ilçeye gelen yurttaşlar için düzenleyeceği sanat etkinlikleriyle yeniden kapılarını açacak. Etkinlikler kapsamında sanatçı Cem Onat ‘Sentetik Bahçe’ isimli dördüncü kişisel sergisini sanatseverlerin beğenisine sunacak. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 26 akademisyen sanatçı ise ‘Cumhuriyet’imizin 100. Yılı’ isimli sergilerini açacak.  

ÇOCUKLAR İÇİN TİYATRO

Maltepe’de, cumartesi ve pazar günleri çocuk tiyatro gösterimlerine devam edilecek. Tiyatro Çisenti ‘Canan ile Afacan’, Mavi Kumpanya ‘Diş Fırçası Mikroplara Karşı’, ‘Bir Don Kişot Macerası’, ‘Kuştan Nasihatler’, ‘Afacanlar ve Tomi’, Mask-Kara Tiyatro ‘Merhaba Gölgem’, Vagon Sanat ‘Boncuk Ustanın Mutfağı’ isimli oyunlarını Maltepeli çocuklar için sahneleyecek. ‘Sagu Pagu’ isimli çocuk filminin gösterimi yapılacak. 

‘AŞIK VEYSEL YILI’NDA HÜSEYİN TURAN SAHNE ALACAK 

Maltepe Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden Aşık Veysel’in 50’nci vefat yılında anma konseriyle sahne alacak. UNESCO ve Cumhurbaşkanlığı’nın ilan ettiği ‘2023 Âşık Veysel Yılı’ dolayısıyla düzenlenecek konserin ikinci bölümünde ünlü Türk halk müziği sanatçısı Hüseyin Turan sahne alacak. 

Ünlü besteci ve piyanist Tuluyhan Uğurlu, ‘Bir Anadolu Kahramanı Mehmet Akif Ersoy’ isimli piyano konserinde eserlerini icra edecek. Konserde Murat Toraman konuk sanatçı olarak dinleyicilerin karşısına çıkacak. İstanbul Devlet Konservatuvarı Müzik Anasanat Dalı öğrencileri, ‘İlkBACHar Heritage Ensemble Konseri’yle Barok dönemi eserlerini sunacak. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Üflemeli Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı Flüt sınıfı öğrencileri, farklı coğrafyalardan bestecilerin eserlerini dinleyicilerle buluşturacak. Maltepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu ‘Günümüz Bestekarları’ isimli konserle dinleyicilerin karşısına çıkacak. Koro, Şef Füsun Batum’un yönetiminde TRT sanatçısı Cengizhan Sönmez’in bestelerini seslendirecek. Cengizhan Sönmez, geceye sesiyle de renk katacak. Türk Halk Müziği sanatçısı Yasemin Göksu ve Mehmet Gümüş halk müziği konseriyle sahne alacak.  

‘TİYATRO GÜNLERİ’ BAŞLIYOR  

‘Tiyatro Günleri’nde ise 20-27 Mart günleri arasında sekiz tiyatro oyunu sahnelenecek. Festival, perdelerini ünlü oyuncular Sumru Yavrucuk ve Deniz Çakır’ın sahne alacağı ‘Tatavla’da Son Dans’ isimli oyunla açacak. Tiyatro Dan’ın sahneleyeceği ‘Seçim Dansı’ isimli oyunda Rüştü Onur Atilla, Doğan Akdoğan, Berkay Tulumbacı ve Dilşah Demir Arslan rol alacak. Tuğba Eskicioğlu, yazıp yönettiği ‘Silüet’ isimli oyunuyla sahne alacak. 

Opera sanatçısı Cenk Bıyık ve oyuncu Atılgan Gümüş ‘Two Tenors’ isimli oyunla izleyici karşısına çıkacak. Goncagül Sunar ve Mustafa Ergüven ‘Anneme Yolculuk’ isimli oyunla sahne alacak. Moda Sahnesi ‘Babamı Kim Öldürdü’ isimli oyunun gösterimini yapacak. Ayça Koyunoğlu ve Fatih Koyunoğlu, birbirlerinin ruh eşi olan iki aşığın uzaktan uzağa oynadığı oyunların anlatıldığı ‘Aşk Hikayen Düşmüş’ isimli oyunla performans sergileyecek.  Maltepe Belediye Tiyatrosu, ‘Dünya Tiyatrolar Günü’nde festivalin kapanışını, ‘At’ isimli tiyatro oyunuyla yapacak.