Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  ‘CHP Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladı. Başkan Savaş, "Kadınların eşit ve özgür bir yaşam sürdürebilmeleri amacıyla yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi (ILO C190) ve 206 sayılı Tavsiye Kararı'nın maddelerini hayata geçirmek amacıyla CHP tarafından hazırlanan belge, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında imza altına alındı.

Mücadele; Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi( CEDAW) ,Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi  (CEMR) Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği şartı başta olmak üzere uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülüyor. 

Sözleşmeler ile şiddet ve tacize karşı gerekli önlemlerin alınması, önlenemediğinde uygulanacak yaptırımlar taahhüt altına alınıyor. Şiddet ve taciz ise fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zararı amaçlayan, bunlarla sonuçlanan ve sonuçlanması muhtemel olan, bir defaya özgü veya tekrarlanan bir dizi kabul edilemez, davranış ve uygulamalar ya da bunlarla ilgili tehditler olarak tanımlanıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Lütfü Savaş, CHP Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladı.

SAVAŞ: "KADINA YÖNELİK ŞİDDETTİN HER ZAMAN KARŞISINDAYIZ "

Kadına yönelik şiddete her zaman karşı olduklarını belirterek, bu sorunun tamamen ortadan kaldırılmasına Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Savaş, “Hatay’da göreve geldiğimiz günden bu güne kadar kadına yönelik şiddete karşı birçok çalışma yaptık.  Kadınların bilinçlenmesi ve şiddete uğrayan kadınlar için hem hukuki hem de psikolojik destek çalışmaları yürüttük. Kadınların eşit ve özgür bir yaşam sürdürebilmeleri amacıyla yanlarında olmaya devam edeceğiz. Partimizin almış olduğu bu kararın örnek olmasını ve ülkemizdeki bütün belediyelerde uygulanmasını diliyorum” dedi. 

 

 

Kaynak: anka