Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, beyaz altın veya denizköpüğü olarak bilinen lületaşını yeniden canlandıracak “Lületaşı İşleme Eğitici Eğitimi Projesi” Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA) açmış olduğu 2023 Teknik Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Yaklaşık 5 bin yıllık tarihe sahip olan ve Türkiye rezervinin yüzde 85’inin çıkarıldığı Eskişehir’de lületaşı sektörünün yeniden eski günlerine ulaşması için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli bir adım daha atıldı.

Başta pipo, tespih, biblo gibi çok sayıda süs eşyasının yapıldığı lületaşında son yıllarda yetişmiş insan gücü azlığı nedeniyle sektör sorun yaşarken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı ESMEK ve Proje Geliştirme Birimleri tarafından hazırlanan “Lületaşı İşleme Eğitici Eğitimi Projesi”, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmeye değer görüldü.

Buna göre, projenin bütçesi ile ESMEK’teki 5 ve belediyenin çeşitli daire başkanlıklarında görev alan 11 personele “Lületaşı İşleme Eğitimi” verilecek. Proje bitiminde eğitim alan personel, vatandaşlara yönelik “Lületaşı İşleme Kursları” düzenleyecekler. 4 ay sürmesi planlanan projenin sonunda, Eskişehir için büyük öneme sahip olan lületaşı sektörünün canlandırılmasına katkıda bulunulması ve düzenlenecek kurslarla sektörün güçlendirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: anka