Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Alanı’nda yer alan, Altındağ ilçesine bağlı Solfasol, Baraj ve Yıldıztepe mahallelerinde yaklaşık 20 bin arsa sahibine yeni tapuları törenle dağıtıldı. Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, “Yeni tapularımız, yıllardır umutla bu anı bekleyen sizlere, ailelerinize, yakınlarınıza, ilçemize ve Ankara’mıza hayırlı olsun. İnşallah bu yakın zamanda buranın çehresi değişecek, çok değerli bir bölge haline gelecektir” dedi.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Alanı’nda yer alan, Altındağ ilçesine bağlı Solfasol, Baraj ve Yıldıztepe mahallelerinde yaklaşık 20 bin arsa sahibine yeni tapuları törenle dağıtıldı. Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, “Yeni tapularımız, yıllardır umutla bu anı bekleyen sizlere, ailelerinize, yakınlarınıza, ilçemize ve Ankara’mıza hayırlı olsun. İnşallah bu yakın zamanda buranın çehresi değişecek, çok değerli bir bölge haline gelecektir” dedi.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Alanı’nın ikinci etabında bulunan Solfasol, Baraj ve Yıldıztepe mahallelerinde yıllarca çözüme kavuşturulamayan imar sorunu, ABB’nin harekete geçmesiyle çözüldü. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Alanı’nın Altındağ etabında hak sahiplerinin uzun süredir yaşadığı sorunun çözülmesinin ardından, ABB Başkanı Yavaş’ın da katılımıyla tapu dağıtım töreni düzenlendi. ANFA Altınpark Fuar Merkezi’nde Yavaş’ın ev sahipliğindeki tapu dağıtım törenine, ABB Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, muhtarlar ve hak sahibi yurttaşlar katıldı.

Daha önce bölge halkıyla bir araya gelerek yurttaşların talep ve sorunlarıyla ilgilenen Yavaş, söz konusu bölgede yaşanan sorunları ABB Meclisi’ne taşıdı. Yeni imar planı, 6 Temmuz 2021 tarihinde Meclis’te onaylanarak 27 Kasım 2021 tarihinde kesinleşti. Yapılan parselasyon çalışmaları sonucunda parsel büyüklükleri tekrar belirlendi. 

Törende konuşan Yavaş, tapu sevinci yaşayan yurttaşlara şöyle seslendi:

ÖZKAN YALIM’DAN HÜKÜMETE ‘UŞAK ÇEVRE YOLU’ ÇAĞRISI: “MEVCUT PROJEDE BURADA KÖPRÜ VAR. SEÇİM SEVDASINDAN VAZGEÇİN, BU KÖPRÜYÜ YAPTIKTAN SONRA BU YOLU AÇIN” ÖZKAN YALIM’DAN HÜKÜMETE ‘UŞAK ÇEVRE YOLU’ ÇAĞRISI: “MEVCUT PROJEDE BURADA KÖPRÜ VAR. SEÇİM SEVDASINDAN VAZGEÇİN, BU KÖPRÜYÜ YAPTIKTAN SONRA BU YOLU AÇIN”

“BİR KENTTEKİ EN BÜYÜK PROJE, O KENTTE YAŞAYAN KİŞİLERİN MUTLULUĞUDUR, HUZURUDUR”

“Bundan yaklaşık dört yıl önce göreve talip olduğumuzda, Ankara’da belediyecilik anlayışını değiştireceğimize dair söz vermiştik. Vatandaşlarımızın sadece asli ihtiyaçlarına göre çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı yaparken de kimseyi yaşamına, siyasi görüşüne, semtine, ilçesine göre asla ayırt etmedik. 6 milyon Ankaralı hemşerimizin tamamına hizmet ettik. İnsanları ayrıştırmaya değil, nerede kimin bir derdi ve sorunu varsa onu çözmeye geldik. Gereksiz işlere, çöp projelere vakit ayırmadık. Lüzumsuz harcamalar yapmadık. Kim bizden bir çare bekliyorsa el uzattık. Çünkü biliyoruz ki bir kentteki en büyük proje, o kentte yaşayan kişilerin mutluluğudur, huzurudur.

“YENİ İMAR PLANI İLE BÜTÜN SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRİLDİ”

350 hektarlık alan içerisinde, 20 bin malikin bulunduğu bölgenin planını tamamladık, tapularını dağıtıyoruz. Bölgemiz için 2017 yılında yapılan ilk imar planı, vatandaş odaklı değil, belediye ve TOBAŞ odaklı yapılan bir imar planı idi. Bu durum, sizlerin bir araya gelerek müteahhitle anlaşmanızı imkansız hale getiriyordu. Bu yerler, sizin alın teriniz. Bölgede bu güne kadar planlı bir yapılaşma olamamıştı. Sorunlar her geçen gün artarak büyüyordu, altyapı sorunları da çözülemiyordu. Şimdi, buradan büyük bir mutlulukla belirtiyorum ki yeni imar planı ile bütün bu sorunlara çözüm getirildi.

“SÖZÜMÜZÜ TUTTUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ”

Bir gün bile beklemeden kadastro ve tapu işlemlerine başlayıp hızlıca bitirdik ve işte burada, tapu dağıtım töreninde sizlerle birlikteyiz. Sözümüzü tuttuğumuz için mutluyuz ve sizler adına da sevinçliyiz. Bu problem Ankara’nın her yerinde var. Bugün belediyenin hak sahiplerine bir de kira yardımı var. Hem verdiği kira o insanın derdine çözüm olmuyor hem de belediye büyük zarar ediyor. Belediyenin paraları maalesef çöp projelere aktarılmış. Buradaki vatandaşların evleri teslim edilmemiş. Onlarla ilgili çalışmaları da yapıyoruz. Ne kadar belediyenin borcu var ise eskiden bile gelse bu belediyenin namusudur. Borcu varsa borcunu ödeyecek. İnşallah görev süremiz içerisinde, Ankara’da bu konuda mağdur bırakmamaya niyetliyiz.”

“BU BELEDİYENİN ASIL SAHİBİ ZATEN HALKIN TA KENDİSİDİR”

Yurttaşların herhangi bir hak kaybı yaşamaması için ABB’nin 82 dönümlük faydalı alandan fedakarlık ettiğini de sözlerine ekleyen Mansur Yavaş, “Çünkü bu belediyenin asıl sahibi, zaten halkın ta kendisidir, sizlersiniz. Yeni tapularımız, yıllardır umutla bu anı bekleyen sizlere, ailelerinize, yakınlarınıza, ilçemize ve Ankara’mıza hayırlı olsun. İnşallah bu yakın zamanda buranın çehresi değişecek, çok değerli bir bölge hâline gelecektir” dedi.

YURTTAŞLARDAN MANSUR YAVAŞ’A TEŞEKKÜR 

ANFA Altınpark Fuar Merkezi’nde düzenlenen tapu törenine katılan Solfasol, Baraj ve Yıldıztepe Mahallesi sakinleri, duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

Mehmet Gürbüz (Ankara Kuzey Kent Hak Sahipleri Kentsel Dönüşüm Projesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı): “Sayın Mansur Yavaş Başkan’ın gelmesiyle 2019 yılından sonra yeniden işleme alındı. Mansur Başkan’ın titizliğinde bu proje istediğimiz düzeyde meydana geldi ve bugün, bizim makus talihimizin yıkıldığı gündür. İnşallah bu tarih hepimize hayırlı, uğurlu ve şerefli olur. Hepimizin rahat içinde, çarpık yapılaşmadan artık çağdaş yapılaşmaya geçtiğimizin bir sembolü olur.

Mümin Alan: Senelerdir tapuların dağıtılmasını bekliyoruz. Bugün tapumuza kavuşacağız. Çok mutluyuz.

Satılmış Sarıcı: Tapumuzu alacağımız için çok heyecanlıyız. Mansur Başkan’ımıza çok teşekkür ediyoruz.

Ergün Polat: Tapuları yıllardır bekliyorduk. Emeklerinden dolayı Mansur Başkan’ımıza teşekkür ediyorum.

Kadir Doğar: Yıllardır çözülemeyen tapu sorununu çözen Mansur Yavaş Başbakan’ımızdan Allah razı olsun.”

Ragıp Kalkan: Solfasol Mahallesi’nde yaşıyorum. Daha önce bizim köyümüzün bir kısmı birinci etap olarak bir projeye girdi. O projede biz çok mağdur olduk. Sayın Mansur Başkanı’mız, seçildikten sonra evimize gelerek bizlerin misafiri oldu. Bizi adam yerine koydu, çayımızı içti. Bizlere, ‘Sizler için ne yapabilirim’ dedi. Biz de sıkıntılarımızı söyledik. Sayın Başkan’ım geldi ve bir buçuk yıl içerisinde 80 dönüm, 60 dönüm, 40 dönüm ve 37,5 dönüm olan yerleri 5 dönüm, 3 dönüm ve 2 dönüm olarak imarlı hale getirdi. Kendisinden Allah razı olsun. Mansur Bey sayesinde biz mal sahipliğini yaşadık.

Abdülkadir Akay: Hak sahipleri olarak çok mutluyuz, çünkü çok uzun süren bir süreç yaşadık. Son yapılaşma ile birlikte imar çalışması sonucunda hak sahipleri istediği şekilde müteahhit ile anlaşabilecek ve istediği şartlarda ev sahibi olabilecek. Bu bizim için çok önemli. Bundan dolayı çok mutluyuz.