Kuşadası Belediyesi ile Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Davutlar Sevgi Plajı’nda yaşama geçirilen Ada Camping, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Kuşadası Otizm Derneği ve Kuşadası Güvercinada Rotary Kulübü'nün iş birliğinde, otizmli bireylerin ve ailelerinin stresten uzaklaşarak eğlenmesini sağlamak amacıyla düzenlenen otizm kampı, iki gün boyunca renkli görüntülere sahne oldu.

Kuşadası Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Davutlar Sevgi Plajı’nda hizmete sunduğu Ada Campig’de otizmli bireyler ve aileleri, 6-7 Mayıs günlerinde tatil yapıp keyifli vakit geçirdi. Kuşadası Otizm Derneği ve Kuşadası Güvercinada Rotary Kulübü'nün iş birliğinde düzenlenen kampa katılım sağlayan 15 aile ile çocukları VİP çadırda ağırlandı. Kampta otizmli bireylerin eğlenerek öğrenmesi, ebeveynlerin ise dinlenerek stresten uzaklaşmasını sağlamak amacıyla uzman eğitmenler ve psikologlar eşliğinde çeşitli atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenlendi. Otizmli bireylerin tedavileri boyunca kendilerine vakit ayırmakta zorlanan ebeveynlerine, uzman psikiyatrist Dr. Mehmet Şahin ve psikolog Aylin Yıldızer tarafından psikolojik destek verildi. Ayrıca nefes koçu Aslı Çolak tarafından annelere özel olarak nefes terapisi uygulandı.

OTİZMLİ BİREYLER ATÖLYE ÇALIŞMALARI İLE EĞLENİRKEN ÖĞRENDİLER

İki gün süren kampta ebeveynler kendilerine vakit ayırma fırsatı bulurken çocukları ise eğitmenler eşliğinde çeşitli aktivitelere katılım sağladı. Muzipo Kids Kuşadası ekibi, otizmli çocukların duyusal hassasiyetlerini aşmaları için çamur ile oyuncakları kullanarak oyun terapisi uyguladılar. Takı tasarım öğretmeni Senem Kartun ve el sanatları öğretmeni Şaziye Özkanat ise çocukların el, göz ve koordinasyon becerilerini geliştirmek amacıyla el işleri çalışmaları atölyesinde çocuklarla buluştu. Elifname Dans ve Sanat Merkezi ekibi, otizmli bireylerin ritim ve dans çalışması ile koordinasyon becerilerini geliştirmelerine yardımcı oldu. Doğuş okçuluk eğitmeni Fatih Çakmak ise kamp alanında okçuluk eğitim vererek çocukların ve ailelerinin keyifli vakit geçirmelerini sağladı.

OTİZMLİ BİREYLER HEMSBALL İLE TANIŞTI

Uluslararası Hemsball Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Firdevs Türkeli, kampta otizmli bireyleri, hemsball sporu ile tanıştırdı. Otizmli bireyler için bu sporun önemine değinen Türkeli, “Hemsball bir Türk sporudur. Hareket, enerji, matematik (strateji) ve sistem kelimelerinin bir araya gelmesiyle adını alan Hemsball sporu, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı gibi problemler yaşayan otizmli bireylerin el ve göz koordinasyonu sağlayarak dikkatini tek bir noktaya uzun süre vermesine yardımcı olur. Otizm için en faydalı ve en etkili olan tedavi yöntemi eğitim ve spordur.  Bu yüzden biz de buradayız. Çocuklarımızla hemsball oynuyoruz, bedensel ve ruhsal gelişimlerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Kuşadası Otizm Derneği Başkanı İbrahim Durak ise “Otizmli bireyler ve ailelerini kaynaştırmak için Kuşadası Belediyesi'nin katkılarıyla kamp düzenledik. Etkinliğimizde annelerin ve babaların da çocuklarıyla birlikte eğlenceli vakit geçirip, stres atmalarını amaçlıyoruz. Kuşadası Belediye Başkanı’mız Ömer Günel'e ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Sayın Özlem Çerçioğlu’na bize verdikleri destekten ötürü çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Gürol Turhan ve Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan da katıldı.