Kuşadası Belediyesi, 2022 yılı boyunca çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine imza attı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Kültür ve sanat, turizm kentleri için vazgeçilmezdir. Kuşadası Belediyesi olarak kentimizi sanatla güzelleştirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Kuşadası Belediyesi, 2022 yılı boyunca çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine imza attı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Kültür ve sanat, turizm kentleri için vazgeçilmezdir. Kuşadası Belediyesi olarak kentimizi sanatla güzelleştirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Kuşadası'nda kültür-sanat etkinliklerinin merkezinde, dört asırlık tarihi ile ön plana çıkan Kervansaray, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Güvercinada Kalesi ve belediye tarafından bütünüyle yenilenerek estetik bir görünüme kavuşturulan Balıkçılar Meydanı yer aldı. 

‘KUŞADASI SOKAK FESTİVALİ’ DÜZENLENDİ 

Kuşadası Belediyesi tarafından yaz sezonunda düzenlenen ilk etkinlik, ‘Kuşadası Sokak Festivali’ oldu. Belediye ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde, Ayhan Sicimoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Sokak Festivali, kente dört gün boyunca hareket getirdi. ‘Hayat Sokakta’ sloganı ile ‘Lezzet Sokakta’, ‘Eğlence Sokakta’, ‘Müzik Sokakta’ ve ‘Sanat Sokakta’ başlıklarında düzenlenen festival, kendi alanında tanınmış müzisyenleri, aşçıları, şefleri, sanatçıları, dansçıları ve konuşmacıları ağırladı. 

‘BEACH PRO TOUR CHALLENGE’ HEYECANI

Dünyanın en önemli plaj voleybolu organizasyonları arasında gösterilen ‘Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Plaj Voleybolu Dünya Turu VW Beach Pro Tour Kuşadası Challenge’ heyecanı dört gün boyunca sürdü. Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi iş birliğiyle Davutlar Sevgi Plajı’nda düzenlenen turnuva, 80 ülkeden canlı yayınlandı.

ALTIN GÜVERCİN 25. KEZ KANATLANDI

Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olan ‘Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’, 2022 yılında 25’inci kez düzenlendi. Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve KUSAV iş birliğinde düzenlenen 25. Altın Güvercin Beste Yarışması katılımcılarına unutulmaz iki gün yaşattı. Yarışmanın final gecesi Tele1, NR1 Türk TV ve Number 1 Türk FM'den canlı olarak yayınlandı. Final gecesinde sahne alan sevilen sanatçılar Fatih Erkoç ve Sertap Erener şarkılarıyla yarışmaya renk kattı.

CAZ RÜZGARI ESTİ

Kuşadası Belediyesi ile KUSAV iş birliğinde yaz sezonu boyunca, dünyaca ünlü Kuşadalı caz sanatçısı Ahmet Muvaffak Falay’ın anısına düzenlenen ‘Maffy Kuşadası Caz Günleri ve Güvercinada Dinletileri’, kentte caz rüzgarı estirdi. Sanatseverlere Tarihi Kervansaray ve Güvercinada’da dünyaca ünlü caz sanatçılarının canlı performanslarını izleme şansı sunan konserler büyük ilgi gördü. Kuşadası Kent Orkestrası tarafından yaz boyunca farklı noktalarda düzenlenen konserler de kente coşku kattı.

‘CUMHURİYET ÇOCUKLARI ŞENLİĞİ’ 

Kuşadası Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yılında, 6-14 yaş arasındaki çocukların spor yaparak eğlenmesi ve öğrenmesi amacıyla düzenlenen ‘Cumhuriyet Çocukları Şenliği’ne ilgi büyük oldu. Mini tenis, mini voleybol, basketbol, atletizm, okçuluk, masa tenisi, futbol ve mini golf gibi 10 farklı spor istasyonunda çocuklar hem eğlendi hem de spor yaptı.

Müzikal etkinliklerin yanı sıra tiyatroya da önem veren Kuşadası Belediyesi, yıl boyunca seçkin oyunları kentle buluşturdu. Türkiye’nin önemli tiyatro sanatçıları ve grupları tarafından Altın Güvercin Amfi Tiyatro’da sergilenen oyunlar da konserler gibi sanatseverler tarafından ilgiyle takip edildi. Erkan Yücel Tiyatro Sahnesi’nde Kuşadası Belediyesi Tiyatrosu’nun yetişkin ve çocuk kursiyerleri tarafından sergilenen oyunlar kentin kültür-sanat yaşamına önemli bir katkı sundu.

MÜZİK İLE HEYKEL NEOPOLİS’TE BİR ARAYA GELDİ

Kuşadası Belediyesi, KUSAV ve Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı iş birliğinde bu yıl üçüncü kez düzenlenen ‘Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu’, 6 ülkeden 10 heykeltıraş’ın katılımıyla gerçekleşti. Mermer bloklara müzik teması ile şekil veren heykeltıraşlar tarafından yapılan heykeller, geçen iki yılda olduğu gibi yine kentin farklı noktalarında kalıcı olarak sergilenmeye başlandı.