Kuşadası Belediyesi, endemik bitki ve nesli tükenmekte olan canlı türlerine ev sahipliği yapan Doğal Botanik Park’ı daha korunaklı bir hale getirmek ve turizme kazandırmak amacıyla harekete geçti. Bu kapsamda Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışmayla, Botanik Park’ın çevresi yaklaşık 400 metre uzunluğunda çitle çevrildi. Ziyaretçilerin parkın manzarasını izleyebilmesi için de çeşitli noktalara seyir terasları yapılacak.

Kuşadası Belediyesi, Doğal Botanik Park’ı daha korunaklı bir hale getirmek ve turizme kazandırmak amacıyla kolları sıvadı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Doğal Botanik Park’ın etrafı 400 metre uzunluğunda çitle çevrildi. Doğal Botanik Parkı ziyaret etmeye gelenler için ise dört seyir terası yapılacak. Çalışma tamamlandıktan sonra Doğal Botanik Park’ın farklı noktalarına ev sahipliği yaptığı bitki ve canlı türleriyle ilgili bilgilendirici tabelalar yerleştirilecek. 

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Kuşadası Belediyesi’nin çok önemli bir çalışmayı hayata geçirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“GELECEK NESİLLERE MİRAS KALACAK”

“Doğal Botanik Park, bünyesinde Akdeniz bitki örtüsünün en güzel örneklerini barındırıyor. Buradaki kayalık bölge, kendi içerisinde doğal bir ekosistem oluşturduğu için nesli tükenmekte olan küçük kerkenez ve kaya güvercinleri tarafından yuva yapmak için tercih ediliyor. Botanik Park, zengin su altı faunası sayesinde caretta caretta ve Akdeniz foku gibi deniz canlılarına da besin kaynağı sağlıyor. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile daha önce Doğal Botanik Park’ın korunması amacıyla çevresinde bir inceleme gezisi yapmıştık. Şimdi ekipler çalışmaya başlamış. Çalışma sayesinde Doğal Botanik Park gelecek nesillere miras olarak kalacak.”

Doğal Botanik Park’ın kentin içinde kalabilen çok önemli bir habitat alanı olduğunu aktaran Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise “Bu alan doğal peyzajıyla, ender bitki örnekleriyle ve denizel ortamıyla Kuşadası’nın yanı başında henüz doğallığını yitirmemiş bir yer. Nesli tükenmekte olan canlı türleri için de yaşama ve beslenme alanı olması burayı daha da önemli bir hale getiriyor. Bu alanın tüm değerleriyle korunması için elimizden geleni yapacağız. Bölgenin özel koruma statüsüne alınması için gerekli girişimlerde bulanacağız” diye konuştu.

400 FARKLI TÜR ENDEMİK BİTKİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR 

Kuşadası’nda, oteller bölgesi olarak adlandırılan mevkide bulunan Doğal Botanik Park, bölgeye özgü endemik bitki türü olan tülüşahın yanı sıra 18 çeşit orkide ve farklı türdeki 400 bitkiye ev sahipliği yapıyor. Doğal Botanik Park, kıyı şeridindeki zengin su altı faunası sayesinde nesli tükenmekte olan Akdeniz fokuna beslenme, küçük kerkenez ve kaya güvercinlerine de yuvalama alanı oluyor.