Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kentte 15 Mayıs-15 Ekim arasında inşaat faaliyetlerine getirilen yasağa ilişkin “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da hiç kimseye en ufak bir ayrıcalık tanımamız veya taviz vermemiz mümkün değil" dedi.

Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, 15 Mayıs-15 Ekim arasında ilçede inşaat faaliyetlerine yasak getirdi. Yasağa ilişkin hazırlanan 10 maddelik tebligat, nisan ayı sonunda gerekli mecralarda duyuruldu. Başkan Günel de Kuşadası'nın iyi bir turizm sezonu geçirebilmesi için yaşama geçirilen uygulamayla ilgili konuştu. Günel, şunları kaydetti:

“Kuşadası Belediyesi olarak inşaat yasaklarını geçmiş yıllardan farklı uyguluyoruz. Kuşadası’nı turistik tesislerin yoğun olduğu mor bölge, turistik tesislerin ve yazlıkların yoğun olduğu kırmızı bölge, turistik tesislerin olmadığı sarı bölge ve kimsenin inşaat faaliyetinden rahatsız olmayacağı yeşil bölge olmak üzere 4 bölgeye ayırdık. Bu dört bölgedeki uygulamamız geçen yıl gayet başarılı oldu. Şikayetler yok denecek kadar azdı. Bu sene de aynı uygulamayı yapıyoruz. Burada örneğin inşaat firması istinat duvarı yapmak zorunda. İstinat duvarını bir an önce yapmazsa ve yağmura yakalanırsa zeminde kayma tehlikesi yaşayacak bir bölgede çalışıyor. Buna İnşaat Mühendisleri Odası’nın teknik raporu olması halinde iş periyodu kadar özel izin veriyoruz. Ya da benzer teknik konularda eğer İnşaat Mühendisleri Odası benzer bir teknik rapor düzenlediyse işin gereği kadar izin veriyoruz. Bu süre de hiçbir zaman 15 günü geçmiyor. Bu durum da çok istisnai bir uygulamadır. Yani keyfi bir izin söz konusu değil. Altında teknik rapor olmadan izin verdiğimiz bir firma varsa gelip bana söylesinler. Böyle bir şey olamaz. Biz keyfi bir yönetim değiliz. Biz Kuşadası’nı kurallarla yönetiyoruz. Ancak kuralları ihlal etmeye de hazır ve istekli bir kesim var. Siz istediğiniz kadar ceza kesin, istediğiniz kadar inşaatı durdurun, yapmaya devam ediyorlar. Hatta buna bütçe ayıran müteahhitler var. Biz bu tip suistimallere de göz açtırmıyoruz. Çok derin bir denetim yapıyoruz. Bununla ilgili konular önümüze geldiğinde de Kuşadası Belediyesi olarak gereğini yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da hiç kimseye en ufak bir ayrıcalık tanımamız veya taviz vermemiz mümkün değil.”