Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in iki gün önce meclis gündemine getireceklerini duyurduğu ‘fore kazık’ sistemi Belediye Meclisi'nde oybirliği ile kabul edildi.

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in iki gün önce meclis gündemine getireceklerini duyurduğu ‘fore kazık’ sistemi Belediye Meclisi'nde oybirliği ile kabul edildi.

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, geçen günlerde Konyaaltı’nda fore kazık sistemini zorunlu hale getirmek için konuyu meclise taşıyacaklarını duyurdu. Dünkü meclis toplantısında konuyla ilgili madde oybirliği ile kabul edildi. Madde hakkında bilgi veren Başkan Esen, Konyaaltı’nın büyük bir bölümünün yumuşak zeminden oluştuğunu belirterek bu uygulamanın büyük öneme sahip olduğunu kaydetti. 

Yaşanan deprem felaketinden sonra mevcut yapılara da sıkı denetim getireceklerini aktaran Esen, sözlerine şöyle devam etti:

“Konyaaltı bölgesi zemini sert olan bir bölge değil. Birkaç bölge dışında ilçenin büyük bir kısmı, zemin sıvılaşmasının olduğu bölgelerdir. Bunlarla ilgili de 2018 yılında çıkan yönetmelik kazık zorunluluğu getirmiyor. Radye temelle yapılabileceğini söylüyor. Biz burada sizlerle beraber inisiyatif alarak, yönetmeliğin koymadığı şartı meclis olarak koyacağız. Hedefimiz yumuşak zemine kazık zorunluluğu getirmek. Bu zeminleri orta-sıkı kum, çakıl veya çok katı kil tabakalardan oluşan zeminlerdir ve D grubu olarak sınıflandırılıyor. Gevşek kum, çakıl yumuşak-katı kil tabakalar. Bunlar da E sınıfı zeminlerdir. D ve E sınıfı olan zeminlerde Konyaaltı’nda alacağımız bu kararla birlikte zorunlu hale gelecek.”

Konyaaltı’nda bulunan mevcut yapıların durumu hakkında bilgi toplamak ve gerekli araştırmayı yapmak için bir ekip kuracaklarını dile getiren Esen, ekiplerin özellikle altı işletme olarak kullanılan binaların kolon ve duvar yönünde eksiklerin olup olmadığını kontrol edeceğini belirtti. Bazı market ve restoranların daha geniş alan yaratmak için binanın taşıyıcı kolonlarını veya projede bulunan duvarları kaldırdığıyla ilgili duyumlar almaya başladıklarını paylaşan Esen, proje dışında yapılan tüm uygulamalara yasa gereği müdahale edeceklerini söyledi. Esen, şöyle konuştu: 

“KURACAĞIMIZ EKİP KONYAALTI’NDAKİ TÜM BİNALARI İNCELEYECEK”

“İmar ve zabıta birimlerimizden oluşan bir ekip kuracağız. Muhtemelen yarın itibarıyla kurulacak. Bu ekipler Konyaaltı’ndaki tüm binaları inceleyecek. Aslında projede duvar olarak görülen yerlerde, duvar örülmeyip restoranları ve marketleri genişletmek amacıyla kaldırıldığını görüyoruz. Bunlar ruhsat aşamasındayken bu şekilde olmuyor. Fakat sonrasında kaldırılıyor. Bunlarla ilgili denetim yapılacak ve derhal eski hale getirilmesi için çalışma yapılacak. Hiçbir taviz olmaksızın, kolonu veya yumuşak zemin dediğimiz zemin katlardaki duvarları kaldırılmış yapılarla ilgili yasa ne gerektiriyorsa onu yapacağız.”